Żywność bezglutenowa – co jeść na diecie bezglutenowej?
Żywność bezglutenowa, to pojęcie znane coraz szerszemu gronu konsumentów. Rośnie bowiem liczba osób, które ze względów zdrowotnych, nie mogą spożywać produktów zawierających gluten. Jeszcze do niedawna, dało się słyszeć opinie, że wszelkie diety bezglutenowe, są swego rodzaju modą i wymysłem. Jednak szacuje się, że nawet 10% Polaków może mieć łagodną lub silną nietolerancję glutenu. Jednak wiele z tych osób, nie wie o swojej przypadłości. Problem ten nie omija również niemowląt i dzieci. Nietolerancję glutenu czy celiakię, diagnozuję się coraz częściej także u najmłodszych.
Czym jest gluten?
Gluten to białko występujące w zbożach, ale nie tylko. Głównym źródłem glutenu są:
- pszenica,
- jęczmień,
- żyto,
- owies.
Występuje on jednak również w artykułach wysoko przetworzonych, w których raczej nie spodziewalibyśmy się go znaleźć. Produkty, w których często bywa gluten, mimo że nie są produkowane bezpośrednio ze zbóż, to na przykład: wędliny, produkty mleczne, słodycze, przyprawy czy sosy.
Zdarza się także, że pewne artykuły mogą zawierać śladowe ilości glutenu, dlatego że produkowane są w fabrykach, które wytwarzają również produkty zbożowe. „Zanieczyszczenie” hal produkcyjnych na przykład zbożami, może skutkować tym, że nieznaczna ilość glutenu, znajdzie się w produktach, w których nie powinno go być. Producent, wedle wymogów, zmuszony jest wówczas do podania na opakowaniu informacji, że dany produkt może zawierać śladowe ilości glutenu.
Naturalnie bezglutenowe produkty, to między innymi: kukurydza, ryż, ziemniaki, gryka, proso, soja, maniok, soczewica, tapioka, fasola, jak również mięso, warzywa i owoce.
Celiakia, a nietolerancja glutenu
Poruszając tematykę diety bezglutenowej, nie sposób nie wspomnieć również o celiakii. Celiakia uważana jest za jedną z najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych. Nie jest alergią na gluten, a genetycznie uwarunkowaną chorobą autoimmunologiczną. Celiakię charakteryzuje trwała nietolerancja glutenu. Uznaje się, że w Polsce tylko niewielki odsetek chorych ma zdiagnozowaną przez lekarza chorobę. Szacowane dane mówią, że w Polsce, chorych na celiakię może być aż 380 000, z czego około 360 000, jest zupełnie nieświadomych swojej przypadłości. Nieleczona choroba, może być przyczyną groźnych powikłań.
Również objawy nietolerancji glutenu, takie jak na przykład, występujące po posiłku:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- biegunki,
- obniżenie nastroju,
bywają często bagatelizowane, do czasu kiedy zaczynają przybierać na sile. Zdarza się, że osoby z nietolerancją glutenu, są zagubione i zupełnie nieświadome tego, co im dolega. Powyższe, występujące u siebie objawy, uznają za przejawy innej choroby i trafiają w związku z tym, do wielu różnych gabinetów specjalistycznych.
Odnotowywano przypadki, kiedy pacjenci sami zaczęli podejrzewać u siebie nietolerancję glutenu i rezygnowali wówczas ze spożywania produktów z glutenem, a objawy czasowo mijały. Powracały szybko, zaraz po powrocie do zwykłej diety. W taki sposób, wiele osób, ku własnemu zaskoczeniu przekonywało się, że to właśnie nietolerancja glutenu, była odpowiedzialna za ich ciągłe złe samopoczucie.
Produkty bez glutenu – jak znaleźć te najlepsze?
Słysząc diagnozę o nietolerancji glutenu lub o celiakii, początkowo można poczuć się zagubionym. W głowie rodzi się pytanie – co w takim razie będę teraz jeść, skoro prawie we wszystkim jest gluten? Nie ma jednak powodów do obaw. W związku z tym, że nietolerancja glutenu jest aktualnie często wykrywana, poszerza się również wybór dostępnych na rynku produktów bezglutenowych.
Istotne jest, aby robiąc zakupy, dokładnie czytać etykiety artykułów zawierające opisy, skład i wartości odżywcze. Artykuły zalecane to oczywiście nie tylko te, które z całą pewnością nie zawierają glutenu. Oprócz braku glutenu, muszą również wyróżniać się najlepszym, wzorowym składem. Wartości odżywcze artykułu bezglutenowego, to kolejna, najważniejsza informacja, którą musimy sprawdzić, szukając dla siebie odpowiedniego produktu. Powinien on zawierać jak najwięcej składników budulcowych, mineralnych oraz witamin – czyli wszystkiego, co dla naszego zdrowia jest najcenniejsze.
Produkty bez glutenu są najczęściej specjalnie opisane. Dodatkowo rozpoznać je możemy po międzynarodowym oznaczeniu przekreślonego kłosa.
Ważną informacją jest to, że za produkty bezglutenowe, uznane zostały również produkty przetworzone, z bardzo niską zawartością glutenu – 20 mg na kg. Takie artykuły również oznaczone są znakiem żywności bezglutenowej.Żywność bezglutenowa – polecane produkty
Na diecie bezglutenowej, zrezygnować musimy ze spożywania wielu produktów, które wcześniej stanowiły główne składniki naszego menu. Warto zatem zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo – wykluczając z diety produkty z glutenem, ale również o zdrowie. O tak ważny aspekt, zatroszczymy się, wybierając zdrowe i odpowiednio zbilansowane artykuły bio, bez glutenu. Taka jest na przykład bezglutenowa żywność La Mandorle od Centrum Bio. Produkty La Mandorle, przeznaczone są do żywienia zarówno dzieci i niemowląt, jak również dorosłych. I są w 100% eko! Komponenty w nich zawarte, dobierane są z niezwykłą starannością i pochodzą z upraw ekologicznych. Świadczą o tym certyfikaty Ecocert i Cobico. Artykuły te, są więc całkowicie bezpieczne i zalecane na diecie bezglutenowej. Sprawdzą się również u osób z nietolerancją laktozy lub na diecie wegańskiej.
* Artykuł powstał przy współpracy z centrumbio.pl.