Zupa na Wigilię – nie tylko barszcz!
Zupa na Wigilię większości z nas kojarzy się z grzybową albo barszczem z uszkami lub kołdunami (w Warszawie i okolicach gotuje się je i podaje razem z zupą, w Krakowie natomiast – uszka są najpierw smażone, a następnie serwowane na osobnym talerzyku).
Jak się jednak okazuje, w poszczególnych regionach naszego kraju, dużą popularnością cieszą się także inne, nieznane powszechnie zupy, jak siemieniotka czy moczka.
Inspiracje do stworzenia wigilijnych zup znajdziesz tutaj: https://www.przepisy.pl/przepisy/okazje/wigilia-i-swieta/zupy-na-swieta
Siemieniotka
Ta zupa na Wigilię jedzona jest na Śląsku. Występuje także pod nazwą „konopianka”, a to ze względu na jej główny składnik, którym są konopie. Do jej zrobienia potrzebować będziemy:
- 30 dag konopi
- 2,5 litra wody
- 1 litra mleka
- 3 łyżek mąki ryżowej
- 2 łyżek cukru
- 1 łyżki masła
- 1 łyżki soli
- woreczek kaszy gryczanej
Konopie opłukujemy na sicie, zalewamy wrzątkiem, odcedzamy, przekładamy do garnka wypełnionego 2 litrami wody i gotujemy przez godzinę. Odcedzamy nasiona, pozostawiając wywar, przekładamy je na sitko i ucieramy dodając powoli wodę, aż w sitku pozostaną tylko skorupki, które wyrzucamy.
Do wywaru dodajemy 0,5 litra wrzącej wody, mleko, mąkę, cukier oraz sól, Dokładnie mieszamy tak, by nie powstały grudki. Gotujemy, co jakiś czas mieszając. Dodajemy łyżkę mąki. Tę zupę na Wigilię serwujemy z ugotowaną, ciepłą kaszą gryczaną.
Moczka
Kolejna typowo śląska zupa na Wigilię to moczka, która podawana jest na słodko. Składniki niezbędne do jej przyrządzenia to:
- 1 litr karmelowego piwa bezglutenowego
- 400 g bezglutenowego piernika miodowego
- 400 g suszonych śliwek
- 250 g fig
- 250 g orzechów włoskich
- 200 g rodzynek
- 250 g daktyli
- 150 g płatków migdałowych
- 1 słoik kompotu ze śliwek
- Tabliczka gorzkiej czekolady
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 2 łyżki masła
- Cukier
Piernik suszymy, ścieramy na tarce, zalewamy piwem i odstawiamy na noc. Śliwki, daktyle i figi drobno kroimy. Rodzynki zalewamy wrzątkiem, zostawiamy do napęcznienia i odcedzamy. Orzechy rozdrabniamy w moździerzu. Bakalie mieszamy ze sobą, przekładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do zmięknięcia. Piernik miksujemy w piwem, dodajemy do owoców i dolewamy kompot ze śliwek. Czekoladę ścieramy na tarce i dodajemy do zupy. Ponownie zagotowujemy. Masło rozpuszczamy na patelni, dodajemy mąkę i przygotowujemy zasmażkę. Przekładamy ją do moczki, mieszamy. Przed podaniem, tę zupę na Wigilię można udekorować skórką z pomarańczy lub cytryny. Danie serwuje się na zimno lub na ciepło.
Kwaśnica
Kwaśnica to zupa na Wigilię wywodząca się z Podhala. Przygotowuje się ją z:
- Głowy i podrobów z wybranej ryby
- 30 dag kapusty kiszonej
- Soku z kapusty kiszonej
- Kilku suszonych grzybów
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 ząbków czosnku
- Szczypty suszonego imbiru
Kiszoną kapustę szatkujemy, wrzucamy do garnka, zalewamy odrobiną wody oraz sokiem z kiszonej kapusty i gotujemy. Dodajemy grzyby, ziele angielskie i gotujemy do zmięknięcia. Dodajemy podroby i głowy ryb, gotujemy przez 20 minut, wyjmujemy podroby, doprawiamy czosnkiem oraz imbirem i ponownie zagotowujemy.
A jaka zupa na Wigilię jest najpopularniejsza w Waszym regionie? 🙂
* Artykuł powstał przy współpracy z przepisy.pl.