Wskaźnik BMI – co to jest i jak obliczyć?
Dbanie o siebie, to niezmiennie najgorętszy temat, który przewija się praktycznie wszędzie. I nic w tym dziwnego, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą niewłaściwy tryb życia. Szukamy zatem sposobów, aby dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Jednym z nich, jest zachowanie prawidłowej masy ciała, dlatego tak popularne stało się dbanie o sylwetkę. Przypuszczam też, że każdy, kto choć trochę interesował się tematem diet i odchudzania, przynajmniej raz spotkał się z tajemniczym hasłem BMI.
Sama swego czasu interesowałam się tym tematem i dzisiaj właśnie postanowiłam wziąć go na tapet 😉
Zacznijmy więc od początku – co to jest BMI?
BMI, to nic innego, jak wskaźnik masy ciała (z angielskiego Body Mass Index). Obecnie, jest on najpopularniejszym narzędziem, ułatwiającym ocenę masy naszego ciała. W dodatku, jest najstarszym wskaźnikiem tego typu, ponieważ został opracowany ponad 100 lat temu, przez matematyka, Adolfa Quételeta.
Do dnia dzisiejszego, ta nieskomplikowana metoda, jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod określania prawidłowej masy ciała, nie tylko w badaniach klinicznych, ale również w codziennej praktyce.
Warto jednak zauważyć, że jest to najprostszy wskaźnik, który nie uwzględnia indywidualnej budowy ciała. Nie bierze pod uwagę chociażby zawartości tłuszczu, czy rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, a także nie uwzględnia ilości mięśni oraz wody w organizmie człowieka. Dlatego otrzymane za jego pomocą wyniki, mogą nie być miarodajne, na przykład w przypadku osób z rozbudowaną tkanką mięśniową.
Dodatkowo, nie zaleca się stosowania tej metody oceny prawidłowej masy ciała, u dzieci i młodzieży poniżej 14. roku życia. Do określania prawidłowości ich rozwoju, stosuje się siatki centylowe.
Jak obliczyć wskaźnik BMI?
Wyliczenie wskaźnika jest bardzo proste. Robi się to, dzieląc masę w kilogramach/funtach (lb), przez wzrost, wyrażony w metrach/calach, podniesiony do kwadratu, czyli według wzorów:
BMI = kg/m2 lub BMI = lb/in2
Najłatwiej wyliczyć go, korzystając z darmowych kalkulatorów BMI online. Taki kalkulator, można znaleźć między innymi na stronie https://dietadlaserca.pl/bmi/.
Wystarczy podać w nim swoją płeć, wagę oraz wzrost, by nie tylko otrzymać wynik w postaci swojego wskaźnika BMI, ale również informację o tym, czy jest on prawidłowy, czy nie, zgodnie z obowiązującymi normami.
Biorąc pod uwagę wartość wskaźnika, przyjmuje się następujące normy, według podstawowej klasyfikacji:
- < 18,5 – niedowaga
- 18,5 – 24,99 – prawidłowa waga
- ≥ 25,0 – 29,99 – nadwaga
- ≥ 30 – otyłość
Zatem prawidłowa masa ciała, według wskaźnika BMI, powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 18,5 a 25.
Istnieje również poszerzona kwalifikacja, według której określa się stopień nadwagi i niedowagi. Wartości te, można sprawdzić chociażby w kalkulatorze, o którym pisałam powyżej.
Czy zatem warto poznać wartość swojego wskaźnika BMI?
Moim zdaniem tak. Obliczenie go, jest bowiem najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy nasza waga jest w normie. W dodatku, regularne sprawdzanie BMI pokaże nam, czy w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, na przykład schudliśmy sporo nie stosując diety, albo nagle mocno przybraliśmy na wadze, choć staramy się zdrowo odżywiać.
Należy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie stanowi profesjonalnego pomiaru tkanki tłuszczowej ciała. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat naszej masy ciała, warto skorzystać również z innych wskaźników i metod służących do tego celu. I oczywiście warto skorzystać z porad specjalistów w tym temacie.
Bo zdrowie mamy tylko jedno, więc warto o siebie dbać! 🙂
Koniecznie dajcie znać, czy zdarzyło się Wam wyliczać swoje BMI 😉
* Wpis powstał przy współpracy z dietadlaserca.pl.