Wielka Brytania, jako drugi dom – praca i życie
Nie da się ukryć, że polski rynek pracy w dalszym ciągu nie rozpieszcza poszukujących zatrudnienia. Pomimo coraz częstszego akcentowania w mediach zjawiska rynku pracy pracownika, nic nie wskazuje na to, aby faktycznie tak było. Z powodu braku satysfakcji i pogłębiającego się przekonania o braku możliwości odniesienia sukcesu zawodowego w naszym kraju, wiele osób obiera sobie za cel, znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii.
Czy obecnie warto jeszcze szukać pracy w Wielkiej Brytanii?
Czy warto wyjechać do Wielkiej Brytanii?
Wielka Brytania jest bardzo atrakcyjnym państwem pod wieloma względami. To kraj o bogatej kulturze, historii, tradycji i pełen pięknych, malowniczych krajobrazów, które są przyozdobione mnóstwem zabytków. Ten kraj był i jest w dalszym ciągu atrakcyjny dla wielu narodowości ze względu na zarobki i często znacznie wyższy standard życia. Dla naszych rodaków był on już atrakcyjny, zanim w 2004 roku weszliśmy oficjalnie do Unii Europejskiej i otworzyły się granice. Ostatnimi czasy o Anglii zrobiło się nieco głośniej, za sprawą brexitu.
23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy dokonali oficjalnego wyboru podczas referendum. Większość Brytyjczyków zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej. Ma to się odbyć ostatecznie za niespełna rok, dokładnie 29 marca 2019 roku. Po ogłoszeniu tej decyzji, przez długi czas, media nagłaśniały ten temat, aż ostatecznie sprawa ucichła.
Temat ten jednak, cały czas kojarzy się wielu ludziom z budowaniem barier migracyjnych, głównie tych związanych z emigracją do tego kraju za pracą. Nic w tym dziwnego, skoro Brandon Lewis, który jest brytyjskim ministrem ds. imigracji, zapowiedział, że przypływ imigrantów szukających pracy zostanie zahamowany, kiedy brexit wejdzie w życie. W opozycji do Lewis’a opowiedziała się Theresa May, która zapowiedziała okres przejściowy i że nie ma się czego obawiać. Nie ma więc na co czekać z podjęciem decyzji, ponieważ zdania wśród polityków są różne i tak naprawdę nie ma sensu ufać medialnym spekulacjom. Dopiero sam brexit pokaże, jak w rzeczywistości to będzie wyglądać.
Warto więc podjąć decyzję przed wyznaczoną datą realizacji brexitu.
Tym bardziej, że Wielka Brytania jest bardzo przyjaznym krajem pod kątem kulturowym oraz, czego dowodzą statystyki emigracyjne, pod kątem biurokratycznym i zarobkowym. Biurokracja jest tam okrojona i maksymalnie uproszczona, tak, aby nie nastręczała zbyt wielu problemów. To dlatego ten kraj jest dobrym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej i nie ma co go nawet porównywać pod tym kątem z Polską. Zarobki też są nieporównywalne, ponieważ już teraz jesteśmy w stanie zarobić na najniższym wynagrodzeniu w Anglii nawet 1300 funtów, co daje nam około 6500 zł. Taka wypłata jest nieosiągalna dla większości Polaków w ojczyźnie.
Jedynym mankamentem tego kraju jest kapryśna, deszczowa pogoda, ale przy takich warunkach do życia nie powinno być to problemem.
Jaki region Wielkiej Brytanii wybrać?
Wielu naszych rodaków, myśląc o emigracji do Wielkiej Brytanii, w pierwszej kolejności obiera kierunek na stolicę tego kraju – Londyn. Pracę w Londynie można znaleźć za pośrednictwem portalu – www.amundio.pl/praca/l-londyn.
Znalezienie pracy w Londynie nie stanowi problemu, trzeba mieć jednak na uwadze dość wysokie koszty utrzymania, które powodowane są głównie wynajmem mieszkania. Dlatego wielu Polaków korzysta z wynajmu na pokoje.
Według statystyk, najprzyjaźniejszym miejscem do zamieszkania jest Manchester – http://www.amundio.pl/praca/l-manchester. Posiada on najlepszy stosunek zarobków do kosztów życia.
W przypadku wyboru miejsca zamieszkania i poszukiwania pracy, warto rozważyć mniejsze miejscowości o niskim poziomie bezrobocia, jak na przykład Southamton.
Dobrą alternatywą może być Szkocja, która jest bardziej bezpieczna i mniej multikulturowa, ale znaczniej bardziej deszczowa.
Którego miasta byśmy jednak nie wybrali, dobrym pomysłem podczas szukania pracy będzie korzystanie z portalu, który posiada bogatą bazę ogłoszeń – www.amundio.pl.
Gdzie znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii?
W Anglii, w dalszym ciągu nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Nadal dostępnych jest wiele stanowisk, które pozwolą nam na godne zarobki i spokojne życie. Specjaliści znajdą w tym kraju zatrudnienie bez najmniejszego problemu. Nie brakuje tutaj też zajęć dla osób bez posiadanego fachu i doświadczenia. Takie osoby spokojnie mogą liczyć na pracę przy produkcji oraz na magazynach. Problemu nie stanowi tutaj również brak znajomości języka. Propozycji pracy bez wymaganej znajomości angielskiego jest nadal wiele, co możemy sprawdzić chociażby na stronie https://anglia.jober.pl/. Osoby szukające pracy w takich zawodach, jak kierowca, budowlaniec lub informatyk, decydują się na założenie własnej działalności. Dzięki jasnej i czytelnej biurokracji, jest to przyjemniejszy i bardziej zyskowny sposób zarobkowania niż bycie zatrudnionym na zwyczajnej umowie.
Ile zapłacimy podatku za naszą pracę?
Praca i pieniądze to jednak nie wszystko. Należy zwrócić także uwagę na tak istotną kwestię, jak podatki oraz ubezpieczenie, którego nie może nam zabraknąć. Wielka Brytania pod kątem ubezpieczenia jest fantastycznym krajem dla każdego mieszkańca, ponieważ w odróżnieniu od wielu innych krajów – w tym Polski – ubezpieczenie ma tutaj każdy obywatel UE zaraz po przekroczeniu granic Wielkiej Brytanii. Z kolei podatki są uzależnione od wysokości zarobków i podzielone na progi. Jeżeli zarobimy w przeciągu roku nie więcej niż 11 850 £, to nic nie zapłacimy.
Przekraczając wcześniej wspomniany pułap, zaczyna nas obowiązywać 20% podatku. Taki procent będzie nas obowiązywał do 46 350 £. Następnie, między 46 350 £ a 150 000 £, obowiązuje nas 40%. Powyżej 150 000 £, musimy płacić 45% podatku. Wszelkie informacje odnośnie podatków są też dostępne na stronie – https://www.gov.uk/income-tax-rates.
* Artykuł powstał przy współpracy z amundio.pl.
Bardzo obszerny i bogaty w informacje post – marzy mi się wyjechać do UK, ale w celach turystycznych, a nie zarobkowych. Mam tam kuzynkę, która usilnie mnie zaprasza, więc może w końcu uda się wyrwać 😀
Można by pisać i pisać, bo to temat rzeka 😉 Ja turystycznie też bym z chęcią pojechała 😀
Super wpis. Kiedyś chciałam wyjechać do UK, bo miałam tam cioci. Jednak obecnie nie wiem do końca czy chciałabym tam dłużej zostać, ale praca na jakiś krótki okres czasu może by mnie zainteresowała.
Ja na początek chciałabym pojechać na wycieczkę, żeby trochę pozwiedzać, zobaczyć i na własne oczy się przekonać, czy warto 😉
mam koleżankę która wyjechała do Wielkiej Brytanii, rzuciła wszystko w Polsce i znając angielski w stopniu podstawowym rzuciła się na głęboką wodę. Szybko znalazła pracę na przysłowiowym zmywaku, zapisała się do angielskiej szkoły średniej żeby uczyć się języka, i teraz po ponad 3 latach biegle włada językiem, ma fajną pracę, znajomych, mieszkanie i nie myśli o powrocie do PL
Znam wiele takich osób. Choć są i tacy, którzy chętnie by wrócili.
A ja jestem na pół angielką. Mój ojciec jest anglikiem, ale mnie jakoś tam nie ciągnie.
Ja się czasem zastanawiam nad wyjazdem, ale chyba jeszcze do tego nie dojrzałam 😉
Bardzo ciekawy wpis, sama jestem na emigracji juz ponad 10 lat i wiem jak czasem jest trudno 😉
To niestety jest druga strona medalu…
Anglia kusi i czasem myślimy z mężem o wyjeździe za lepszym życiem. Twój wpis jest bardzo przydatny i zawarte w niem informacje mogą wiele ułatwić
Ja też czasem o tym myślę.
Ja nie wyobrażam sobie wyjazdu za granicę i życia tam. Jetem za mocno związana z moją rodziną i miastem, żeby gdzieś znikać. Moja siostra żyła tam kilka lat. Znalazła pracę zdalną więc wróciła do PL i zarabia funty do dziś.
Też znam kilka osób, które wróciły i pracują zdalnie. Bardzo fajna opcja.
ja czasem się zastanawiam czy nie rzucić tego wszystkiego i nie wyjechać. na pewno nie była by to Anglia
A na jaki kraj byś się decydowała?
Nie wiem czy byłabym w stanie rzucić wszystko i wyjechać tak daleko.
To jest z pewnością bardzo trudna decyzja…
Czasami marzy mi się zostawić w Polsce wszystko i wyjechać za granicę, za lepszym życiem, lepszymi zarobkami.
Też mam czasami takie myśli… 😉
zanim poznałam Piotrka to chciałam po studiach wyjechać do Anglii, taki był plan. Jednak po zapoznaniu się z nim moje życie obrało całkiem inny tor wydarzeń 🙂
Ja też kiedyś miałam taki plan, ale życie potoczyło się inaczej 😉
Byłam w Wielkiej Brytanii kilka miesięcy i ten okres uświadomił mi, że jednak moje miejsce jest w Polsce.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej 🙂
Ja bym chyba nie wyjechała :). Choć sporo znajomych kilka lat temu pojechało i nie chcą wracać 😛
Też mam wielu takich znajomych 😉
Już od jakiegoś czasu zastanawiam się na wyjazdem do pracy do Wielkiej Brytanii – myślę o Londynie, choć obawiam się wysokich kosztów utrzymania. Na razie jestem na etapie przeglądania ofert pracy, rozsyłam CV, zobaczymy jaki będzie odzew 🙂
To w takim razie, trzymam kciuki! 🙂