Każda z nas jest piękna, choć nie zawsze potrafimy to dostrzec. Bo każda z nas jest inna i to właśnie jest wspaniałe!
Nie musimy wszystkie nosić rozmiaru XS, S czy nawet M, być wysokie i mieć nogi po szyję. Nie musimy mieć uśmiechu rodem z Hollywood, uroczych dołeczków w policzkach i idealnie prostych nosów. Różnimy się od siebie i to jest w nas najpiękniejsze 🙂

Jesteś piękna taka, jaka jesteś

Jednak my, często widzimy w sobie tylko to, co niedoskonałe, a nasze kompleksy przesłaniają nam zupełnie całą resztę. Co ciekawe, o wiele łatwiej przychodzi nam zobaczenie piękna w innych, niż w sobie.

Pomyśl, ile razy miałaś tak, że patrzyłaś na inną kobietę, myśląc sobie: „Jaka ona jest piękna. Ile bym dała, żeby mieć takie włosy, jak ona / taki uśmiech, jak ona / takie zgrabne nogi, jak ona/ etc…” ?
Jak wiele razy wyrzucałaś sobie, że Twoje ciało jest nie takie, jakie powinno być? Ile razy patrzyłaś na swoje oblicze i widziałaś same niedoskonałości oraz braki?

Brzmi znajomo, prawda?

Niestety, potrafimy być dla siebie surowe…

I często jesteśmy, nawet za bardzo. Dlatego spojrzenie sobie w oczy, w lustrze i powiedzenie do siebie: „jesteś piękna”, dla wielu z nas, jest niesamowicie trudne…
Oglądałam kiedyś jeden z odcinków programu Top Model, gdzie na castingu pojawiła się naprawdę piękna dziewczyna. I wyobraź sobie, że jej również z wielkim trudem przyszło powiedzenie do siebie tych prostych słów, kiedy poprosił ją o to Michał Piróg. A przecież obiektywnie rzecz biorąc, miała wszystko, czego potrzeba kobiecie, aby nazwać ją piękną. Jednak najwidoczniej, w głowie miała taki obraz siebie, który jej to piękno przesłaniał…

Coco Chanel o pięknie

I tak jest z każdą z nas. Każda z nas ma swoje kompleksy, które nie pozwalają jej dostrzec własnego piękna.

Ja też nie jestem od tego wolna, choć każdego dnia się tego uczę.
Ale jeszcze nie tak dawno, zdarzało mi się ulegać swoim kompleksom. A miałam ich naprawdę mnóstwo. Wmawiałam sobie, że za mało się staram, że to moja wina. Dlatego ciągle szukałam nowych diet, walczyłam o lepszą sylwetkę, słuchałam tych, którzy mówili, że mogę więcej, wyżej, dalej. I tak, trwała w najlepsze walka z samą sobą, ze swoim ciałem, bo przecież ono może więcej…

A potem zrozumiałam, że to nie tak. Że tak naprawdę nie chcę już gonić za ideałami, ścigać się ze standardami, dorównywać komuś, czy coś udowadniać.

Éric-Emmanuel Schmitt o pięknie

I tak zaczęła się moja nauka miłości do siebie.

Dziś już potrafię spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie: „Jesteś piękna taka, jaka jesteś!”. Potrafię uśmiechnąć się do siebie i powiedzieć: „Kocham Cię”. Teraz słucham swojego ciała i nie prowadzę z nim walki. Najważniejsze jest dla mnie, aby było zdrowe i abym dobrze się w nim czuła. Bo kocham moje ciało i czuję się w nim piękna ️:)

Ty też jesteś piękna taka, jaka jesteś!

Tylko Twoje piękno czeka jeszcze, abyś je odkryła. Wiem, że wydaje się to trudne, ale uwierz mi, że jest możliwe. Zacznij od prostego ćwiczenia, o którym pisałam TUTAJ.
Wykonuj je każdego dnia, a zobaczysz, że za jakiś czas będziesz patrzeć na siebie zupełnie inaczej 🙂


Zobacz również: SELF-LOVE – dlaczego warto ją celebrować?


Jesteś wspaniała, piękna i wyjątkowa!

Jest jeszcze drugie ćwiczenie, które pomaga popatrzeć na siebie z innej perspektywy.

Poproś swojego męża, partnera, swoją siostrę, przyjaciółkę lub przyjaciela, aby wymienili 1 rzecz, która najbardziej podoba im się w Twoim wyglądzie. A potem usiądź przed lustrem, przyjrzyj się jej i sprawdź, czy Tobie również się podoba.
Jeśli tak, doceń ją jeszcze bardziej, uśmiechnij się do niej i podziękuj jej za to, że jest 🙂

Jeśli nie, popatrz uważniej. Spróbuj przez tę chwilę przyjrzeć się sobie oczami bliskich Ci osób. Oczami tych, którzy Cię kochają. Znajdź jedną, choćby najdrobniejszą, pozytywną cechę tej części swojego ciała. I poczuj wdzięczność, że taka właśnie jest.
Każdego następnego dnia, patrz na tę część siebie przez pryzmat tej pozytywnej cechy i szukaj kolejnych, a zobaczysz, że któregoś dnia staniesz przed lustrem, popatrzysz na nią i stwierdzisz, że Tobie również się podoba 🙂

Bo piękno zaczyna się w naszej głowie i w naszym wnętrzu ❤️😊