Pochodzę z niewielkiego miasta i doskonale wiem, jak to jest z tą małomiasteczkową mentalnością. Co prawda, nie dotyczy to jedynie małych miast, jednak tam, gdzie wszyscy się znają, a każdy chciałby wiedzieć wszystko o innych, o wiele ciężej jest nie przejmować się opinią innych. A przynajmniej sporo osób tak myśli. I ja też tak kiedyś myślałam.

Co ludzie powiedzą?! - czyli, czy warto przejmować się opinią innych? - fot. pixabay.com

Tak naprawdę, nie wiem, skąd się to wzięło, ale fakt jest faktem, że pewnego dnia, zaczęło mnie to uwierać. Pomyślałam sobie wtedy: „Hej! Dlaczego się tym przejmujesz? Przecież to nie ma najmniejszego sensu!”. Od tego dnia, zaczęła się moja praca nad sobą i nauka życia, niezależnego od ludzkiej opinii.
I choć wydawało mi się, że udało mi się z tym uporać, to jednak czasem sama łapię się na tym, że zastanawiam się, czy to co robię, będzie dobrze postrzegane.

Tylko czy warto budować poczucie własnej wartości w oparciu o to, co ludzie powiedzą lub pomyślą?

Dlaczego tak bardzo liczy się dla nas opinia innych?

Myślę, że w dużej mierze dzieje się tak, ze względu na silną potrzebę akceptacji. Przecież fajnie jest być lubianym, szanowanym, a nawet podziwianym przez innych. I dotyczy to zarówno świata realnego, jak i wirtualnego. Bardzo dobrze jest to widoczne zwłaszcza w kontekście tego drugiego, gdzie w pogoni za lajkami, czy pochlebnymi komentarzami, ludzie potrafią zrobić wiele.
Tym sposobem, zamiast być sobą, staramy się usilnie dopasować do oczekiwań wszystkich wokoło. I stajemy się więźniami własnych wyobrażeń o tym, co ludzie o nas powiedzą…

Co ludzie powiedzą?! - czyli, czy warto przejmować się opinią innych? - fot. pixabay.com

Ale to nie wszystko. Niestety, często blokuje to nas przed zrobieniem czegoś, o czym marzymy, przed powiedzeniem tego, co tak naprawdę myślimy lub przed wyrażaniem siebie w sposób, który jest najbardziej zgodny z naszym wewnętrznym ja.

Ale zastanów się – czy jesteś w stanie zadowolić wszystkich?

Szczerze? Jest to praktycznie niemożliwe. Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo to, co robisz, mówisz, jak się zachowujesz, ubierasz, itd. będzie powodem do wyrażenia swojej negatywnej opinii. I niech sobie ją mają, a Ty miej to w nosie. Bądź sobą, rób swoje i ciesz się swoim życiem! Bez patrzenia na to, co ludzie powiedzą, co pomyślą lub jak będą Cię postrzegać.

Bo to, jaka jesteś, to, jaki jesteś, czyni Cię wyjątkowym!

Osobiście uważam, że właśnie to jest w nas piękne, że różnimy się od siebie. Inny, wcale nie znaczy gorszy! Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, lubili to samo, robili to samo, mieli te same pasje i zainteresowania, to świat byłby nudny 😉

Co ludzie powiedzą?! - czyli, czy warto przejmować się opinią innych? - fot. pixabay.com

Dlatego słuchaj głosu swojego serca i swojej intuicji, podążaj za tym i rób to, co dla Ciebie dobre. Dla CIEBIE – nie dla innych. Bo tylko Ty wiesz, czego tak naprawdę w życiu pragniesz, dokąd zmierzasz, kim chcesz być i jak chcesz się realizować.

I pamiętaj – nikt nie przeżyje za Ciebie życia!

Dlaczego więc, miałby decydować o tym, jak powinno ono wyglądać? Dlaczego miałby Ci dyktować, co masz robić, co myśleć, jak się zachowywać, kim być? A raczej dlaczego Twoje wyobrażenia o tym, co ludzie powiedzą lub pomyślą, miałyby Ci to podpowiadać?
Tym bardziej, że wbrew pozorom, ludzie widzą tylko czubek własnego nosa, a inni tak naprawdę guzik ich obchodzą. Więc nawet, jeśli przez chwilę się Tobą zainteresowali, to za chwilę już o tym zapominają.
Czy w takim razie, warto się tym przejmować?

Bądź sobą, rób swoje i dbaj o siebie, a ludziom życz jak najlepiej, bo dobro, zawsze powraca 🙂

Jestem bardzo ciekawa, co Ty myślisz na ten temat i jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii.
Koniecznie podziel się nimi w komentarzu 🙂