Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Korzystamy z niego nieustannie i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa on w naszym życiu. Na zdrowie naszych oczu, a także jakość i komfort widzenia, wpływa wiele czynników, takich jak dieta, pogoda, pomieszczenia, w których przebywamy, czy czas spędzony przy komputerze. Narząd wzroku, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a także regularnej kontroli, a ewentualne wady czy choroby, należy leczyć.

Zadbaj o wzrok

Czy warto badać wzrok?

Coraz więcej młodych osób zmaga się z krótkowzrocznością, ale często nie są tego świadomi. Długotrwałe korzystanie z komputerów, telefonów, a także czytanie w złych warunkach oświetleniowych, zmusza gałki oczne do napinania się. To powoduje, że oko nieco się wydłuża, a obraz generowany jest przed siatkówką. Aby ten stan nie pogłębiał się, konieczna jest korekcja wzroku. Dlatego warto regularnie badać wzrok – przynajmniej raz w roku. Okulista sprawdzi ostrość widzenia, zmierzy ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i obejrzy dno oka. Wszystko to, pomoże w wykryciu ewentualnych chorób oczu.

W przypadku najpopularniejszych wad, takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, najczęściej wybiera się korekcję przy użyciu okularów. To najpopularniejsza i skuteczna metoda, ale nie jedyna. Świetnie sprawdzą się również soczewki kontaktowe, zwłaszcza, jeśli lubisz uprawiać sport.
Można również przeprowadzić laserowy zabieg usunięcia wady wzroku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można zapomnieć o konieczności noszenia okularów czy soczewek. Mimo to, wzrok nadal należy badać i kontrolować.

Jak zadbać o wzrok?

Oprócz korekcji wady widzenia, należy dbać również o ogólny stan naszych oczu. Coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze, a podczas intensywnej pracy, zapominamy o mruganiu. Wówczas, film łzowy na powierzchni rogówki zostaje przerwany, oko jest odsłonięte i odczuwamy nieprzyjemną suchość. Można wtedy wspomóc się kroplami do oczu, które natychmiast usuwają takie uczucie i ułatwiają swobodne mruganie. Krople przydarzą się również w klimatyzowanych pomieszczeniach, po spacerze w wietrznej aurze, czy też latem, kiedy oczy są narażone na działanie wysokich temperatur.

Zadbaj o wzrok

Odpowiednia higiena oka, to również sen, czyli naturalna metoda regeneracji całego organizmu. Zbyt krótki odpoczynek, może powodować dyskomfort widzenia następnego dnia, a także szereg innych niekorzystnych dolegliwości. Zalecana długość snu to od 7 do 9 godzin.

Zbawienne dla oczu mogą okazać się również okłady i kompresy. Rumianek i świetlik lekarski, działają łagodząco na wszelkie podrażnienia. Nagietek z kolei, jest bakteriobójczy. Pomaga zatem, w walce z infekcjami oka. Dla zmęczonych oczu pomocna będzie szałwia lekarska.
Te zioła można znaleźć również w maściach i kroplach do oczu.

Dbanie o oczy a soczewki

Osoby noszące soczewki kontaktowe, z pewnością dużo wiedzą o pielęgnacji oczu. Same szkła, mimo że świetnie korygują wadę wzroku, wymagają odpowiedniej higieny. Każdy okulista uprzedza swojego pacjenta, o konieczności regularnego czyszczenia soczewek, wymiany ich po upływie przydatności, a także zaleca dbanie o oczy. Nie należy nosić soczewek dłużej niż zalecono, gdyż może powodować to suchość oka oraz rozmazane widzenie.

Wzrok, to najcenniejszy ze wszystkich zmysłów. Dbanie o niego zatem, powinno być obowiązkiem i codzienną rutyną. Wówczas, możemy uniknąć lub odłożyć w czasie choroby, które często pojawiają się z wiekiem, np. zaćma. Warto jednak dbać o oczy dla własnego komfortu i radości z ostrego widzenia.

A Ty, jak dbasz o swoje oczy?


* Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl