Chociaż są niewielkie, a ich ilość w produktach spożywczych liczy się w miligramach, witaminy są niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Kiedy zaczynamy dostrzegać deficyty lub podejrzewamy, że dostarczamy do organizmu zbyt mało witamin, powinniśmy pomyśleć o ich suplementacji.

Witaminy – czy tylko w tabletkach? Poznaj alternatywne źródła witamin

Najlepszym źródłem witamin, są oczywiście warzywa i owoce. Niestety nie zawsze zawierają one taką porcję witamin i minerałów, jaką powinny. Sposób uprawy, warunki przechowywania, a później obróbka termiczna, mogą przyczynić się do tego, że część składników odżywczych się wytraci. Poza tym, wiele osób, stosuje diety, które nie pokrywają ich podstawowego zapotrzebowania.
To tylko kilka przykładów tego, jak łatwo o niedobory. Prawda jest taka, że większość z nas, jest na nie narażona. Jak to zmienić?

Najlepsza jest natura

Lekarze i dietetycy są zgodni, że suplementy, mają jedynie wesprzeć dostarczanie witamin. Nie mogą natomiast zastąpić wartościowych posiłków. Zacznijmy zatem od zweryfikowania tego, czy kilka razy dziennie jemy warzywa i owoce – oczywiście nieprzetworzone. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy w naszej diecie pojawiają się produkty pełnoziarniste? Zastanówmy się, jak często jemy tłuste ryby, nasiona i orzechy. Być może, zamiast sięgać po suplementy, wystarczy, że dokonamy paru zmian w naszej diecie. Poza tym, musimy pamiętać, że część witamin jest rozpuszczalnych w tłuszczach, a ich nadmiar, jest równie szkodliwy dla zdrowia, jak niedobory.

Witaminy – czy tylko w tabletkach?

Czy warto suplementować witaminy?

Tak naprawdę, zależy to od naszego organizmu, stylu życia i tego, co konkretnie chcemy przyjmować. Podstawowym źródłem witamin, jest oczywiście zbilansowana dieta. Jednak na przykład zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest utrudniony lub kiedy mamy zwiększone zapotrzebowanie na konkretny związek, jego suplementacja jest jak najbardziej uzasadniona.

Najczęściej suplementy, przyjmowane są w postaci tabletek lub preparatów do rozpuszczania. Jednak nie są one lekami, co oznacza, że nie muszą spełniać tak restrykcyjnych norm. Jedynie część suplementów, przechodzi badania kliniczne, a odpowiedzialność za ich działanie prozdrowotne, ponosi producent. Sięgając po pierwsze lepsze opakowanie w markecie, nie mamy pewności, że w ogóle robimy dla siebie coś dobrego. Jeśli już decydujemy się na dodatkowe witaminy syntetyczne, to tylko te z apteki.

Napoje witaminowe Oshee
Źródło: osheeshop.eu

Suplementacja napojem?

Teraz to możliwe! Nie dość, że nie trzeba pamiętać o tabletkach witaminowych, to jeszcze wersja ta, jest bezpieczna dla zdrowia. Napoje witaminowe OSHEE to cała seria produktów bez konserwantów i barwników, za to wzbogaconych o witaminy. Ponieważ marka powstała głównie z myślą o sportowcach, w większości, OSHEE Vitamin zawierają witaminy z grupy B. Jednak wybór produktów jest dosyć szeroki, więc jeśli mamy świadomość, w jakiej grupie witamin i minerałów mamy deficyty, powinniśmy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Każdego dnia powinniśmy dbać o stałe nawadnianie organizmu, a decydując się na te napoje mamy 2w1 – dostarczamy witaminy i wodę. A analizując ich skład i właściwości, można je przyrównać do produktów z apteki.

* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem osheeshop.eu.