Asertywność to umiejętność odmawiania w sytuacji, kiedy nie mamy ochoty zrobić czegoś do czego jesteśmy nakłaniani. Często jednak kojarzy się z czymś niekulturalnym. Jak więc odmawiać odważnie, nie krzywdząc przy tym nikogo?

 Powiedz nie, czyli trudna sztuka odmawiania

Dlaczego tak trudno nam odmawiać

Znasz na pewno sytuacje, w których znajomi stawiają przed Tobą kufel piwa, sugerując, że musisz się z nimi napić. Wyobraź sobie, że właśnie postanowiłaś ograniczyć bąbelkowe napoje do minimum i idzie Ci świetnie już drugi tydzień. Albo jedziesz do babci, która stawia przed Tobą wielką miskę pierogów z jagodami podczas gdy Ty jesteś na ścisłej diecie i nie chcesz robić od niej żadnych ustępstw. W takich sytuacjach bardzo ciężko Ci odmówić, bo wiesz, że robiąc to sprawisz przykrość swoim bliskim. Włożyli trud w przygotowanie dla Ciebie czegoś, co powinno sprawić Ci radość, a Ty chcesz wszystko to zepsuć, mówiąc „nie”.

 Powiedz nie, czyli trudna sztuka odmawiania

Bądź miły i pomocny

Od małego wmawia się nam, że musimy być mili i uprzejmi. A to znaczy, że jeśli ktoś nas czymś częstuje, wypada spróbować i pochwalić. Jeśli ktoś prosi nas o przysługę, powinniśmy bez wahania wyciągnąć pomocną dłoń. Często jednak jest nam z tym wszystkim nie po drodze. Kiedy szef prosi Cię, byś została dłużej w pracy, ciężko Ci powiedzieć, że nie możesz lub nie chcesz tego zrobić. Zostajesz więc ponieważ boisz się konsekwencji i tego, że jeśli odmówisz szef może pomyśleć, że Ci nie zależy lub że nie można na Tobie polegać. Kiedy teściowa nakłada ci na talerz tuńczyka, mówiąc przy tym, że robił go kilka godzin według najnowszego przepisu, przełykasz go w cierpieniach, bo nie znosisz ryb, ale to przecież nie pora, by o tym informować. Robisz to z uprzejmości i dlatego, że jesteś miła. Pochwalisz tego tuńczyka i podziękujesz.

Jak zyskać pewność siebie

Osoby asertywne są pewne siebie. Stanowczo odmawiają, niekoniecznie długo tłumacząc przy tym swoje zachowanie. Ta pewność siebie jest tu niezwykle pomocna. Można się jej nauczyć, można ją ćwiczyć. Pewność siebie to przekonanie o tym, że ma się rację. To bronienie swojego interesu, stawianie na swoim, dążenie do celu. Pomaga w tym odpowiednia postawa ciała, donośny choć nie agresywny ton głosu, nawet sposób mówienia: wolny, dokładny i świadomy. Jeśli dopiero zaczynasz kształtować pewność siebie pomoże Ci w tym dbanie o swój wizerunek. Pewniej czujesz się w eleganckim stroju, zadbanej fryzurze i makijażu, prawda? Zacznij więc od tego. Zamiast dżinsów i koszulki załóż coś, co od razu podniesie twój status społeczny. Użyj też zdecydowanych perfum np. Dolce Gabbana Light Blue, załóż buty na obcasie. Zadbaj o szczegóły, które Tobie przede wszystkim dadzą gwarancję pewności.

 Powiedz nie, czyli trudna sztuka odmawiania

Jak zacząć mówić nie

Po pierwsze wróć pamięcią do sytuacji, w których zgodziłaś się na coś, na co nie chciałaś się zgodzić. Zastanów się, czy znowu chcesz się tak ze sobą czuć. Po drugie zanim od razu udzielisz odpowiedzi na pytanie, powiedz, że musisz się najpierw zastanowić, a wtedy już bez presji przemyśl swoje alternatywy. Po trzecie przed planowaną wizytą uprzedź z góry swoich przyjaciół, babcię czy teściową, że jesteś na specjalnej diecie lub że ograniczasz spożywanie alkoholu. W ten sposób pokażesz wszystkim, że masz swoje zasady, a z czasem zaczną je oni respektować i podziwiać. Zacznij też cieszyć się z tego, że odmawiasz. Masz do tego pełne prawo.