Istniejący obecnie trend na ekologię, dotyczy nie tylko pożywienia, ale także kosmetyków. Dermatolodzy, wyliczają właściwości naturalnych składników, które pomagają nam w zachowaniu witalności skóry.

Naturalne składniki w kosmetykach. Na co zwracać uwagę?

Warto zatem, dowiedzieć się więcej na ich temat, aby świadomiej kupować kosmetyki. Przysłuży się to zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku.

Czym jest kosmetyk naturalny?

Zanim zaczniemy poszukiwanie naturalnych kosmetyków, warto poznać ich definicję. Produkty tego typu, są tworzone z myślą o zdrowiu konsumentów oraz w trosce o środowisko. Nie zawierają one w swoim składzie szkodliwych substancji syntetycznych. Jeżeli posiadają odpowiednie certyfikaty europejskie, powinny być wyprodukowane z minimum 95% składników aktywnych i z minimum 10% składników organicznych. Oprócz samego składu, ważne jest również opakowanie. Dobrze, aby zawierało ono jak najmniej plastiku.

Naturalne składniki kosmetyków

Naturalne składniki kosmetyków, pozwalają na uzyskanie efektu odżywionej skóry, bez użycia syntetycznych produktów. Warto więc poszukać marek, które sięgają do bogactw natury.
Jak się okazuje, sporo jest roślin, o niesamowitych właściwościach. Należą do nich:

  • aloes – ma silne działanie nawilżające i oczyszczające, poprawia krążenie skóry oraz pomaga zachować równowagę kwasową,
  • biotyna – czyli witamina H, wzmacnia naskórek i przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu się sebum,
  • miód – wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia, a także może być stosowany przy pielęgnacji skóry, która wymaga nawilżenia i silnego odżywienia,
  • algi – opóźniają proces starzenia się skóry, regulują wydzielanie się sebum i mają działanie antycellulitowe,
  • szarotka alpejska – wykazuje działanie głęboko oczyszczające, tonizujące i przeciwbakteryjne, dlatego używana jest w kosmetykach do każdego typu cery.

Czego należy unikać w kosmetykach?

Niektórzy producenci, chcą wprowadzić konsumentów w błąd i nazywają swoje kosmetyki ekologicznymi, kiedy tak naprawdę zawierają one szereg nienaturalnych składników. Dlatego przed zakupem, warto wczytać się w skład produktu i sprawdzić, czy odpowiada on zapewnieniom producenta. Na liście użytych substancji, nie powinny widnieć m.in. olej parafinowy, glikole, silikon, barwniki syntetyczne, parabeny czy poliakrylany. Takie składniki są nie tylko nienaturalne, ale mogą także zaszkodzić naszej skórze.

Sprawdzonym sposobem na dobór odpowiednich kosmetyków naturalnych, jest wybór zaufanej marki. Dobrze jest znaleźć firmę, której główna idea odpowiada naszemu światopoglądowi. Jeżeli widzimy konsekwentność ich proekologicznych działań, możemy ją wesprzeć wybierając jej produkty.

 

Zwracacie uwagę na składy kosmetyków, których używacie? Sięgacie po naturalne kosmetyki? 🙂

 

* Artykuł powstał przy współpracy z callunamedica.com.