Delikatne, igłowe kryształki o przezroczystej lub białej barwie, występujące w postaci alkoholu w różnych rodzajach mięty, są niezwykłą substancją, którą doceniło wielu. Mowa tutaj o mentolu. Mentol jest alkoholem z grupy terpenów, który łatwo rozpuszcza się w eterach, tłuszczach, acetonie i alkoholach. Natomiast znacznie gorzej w wodzie. Ma silny, pikantny, przenikliwy zapach, przez co stanowi bardzo istotny składnik niejednego olejku eterycznego. Ponadto bardzo często wykorzystywany jest w różnego rodzaju wyrobach medycznych.

Mentol – idealny alkohol?

Zastosowanie mentolu

Mentol jest substancją pomocniczą wykorzystywaną w problemach żołądkowo-jelitowych. Traktowany jest jako środek wspomagający leczenie niestrawności, zespołu jelita drażliwego i kolki. Oprócz tego może być on także stosowany miejscowo na skórę, łagodząc świąd i rumień przy zapaleniu skóry lub pokrzywce. Niektórzy używają mentolu doustnie przy astmie, grypie, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli i innych chorobach układu oddechowego. Mentol ma bardzo szerokie zastosowanie. Dodawany jest do wielu maści na ból mięśni, licznych kompozycji zapachowych, używanych w kosmetyce oraz aromatyzuje się nim tabaki, papierosy, chusteczki, proszki do prania czy płyny do naczyń. Swoje zastosowanie znajduje także w modelingu i aktorstwie – nałożony na dolną powiekę wywołuje natychmiastowe łzawienie oka.

Sprawdź też https://www.farmacjapraktyczna.pl/2018/01/badanie-rozpuszczalnosci-mentolu-rozpuszczalnikach-dostepnych-recepturze/.

Działanie

Mentol może być stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jego działanie jest niezwykle szerokie, a w wielu zdrowotnych problemach może przynieść nieocenioną ulgę, gdyż:

  • pobudza ośrodek naczynioruchowy oraz mięsień sercowy;
  • rozszerza tchawice i oskrzela ułatwiając oddychanie;
  • osusza drogi oddechowe;
  • upłynnia wydzieliny śluzowe;
  • znosi objawy nudności;
  • może wspomóc ustąpienie kolki żółciowej;
  • pomaga uśmierzyć ból brzucha i ból miesiączkowy;
  • stosowany jest w chorobie lokomocyjnej oraz wymiotach;
  • zewnętrznie stosowany jest jako środek przeciwświądowy, znieczulający, ściągający;
  • przynosi ulgę w oparzeniach.

Mentol znany od ponad 2000 lat

Mentol, jako czysta substancja, znany był już w Japonii ponad 2000 lat temu. W Europie natomiast został wyizolowany dopiero w XVIII wieku. Jego właściwości zostały bardzo szybko docenione, a jako doskonałe narzędzie pracy, w zakresie chemii kombinacyjnej, po dziś dzień stosowany jest przez wielu lekarzy, farmaceutów i kosmetologów.

Źródła:

* Artykuł powstał przy współpracy z portalem farmacjapraktyczna.pl.