Wystartować w maratonie, trenować przynajmniej cztery razy w tygodniu, zastąpić tramwaj rowerem – kto z nas choć raz nie wpisał sobie tych, czy innych czynności na listę rewolucyjnych postanowień? Nic dziwnego, bowiem to właśnie aktywność fizyczna stanowi receptę na smukłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Masaż sportowy - czy warto go wdrożyć do codziennych treningów?

Jeśli jednak po tygodniu, a nawet miesiącu od wdrożenia swojego aktywnego planu, odczuwasz już takie zmęczenie, że w głowie pojawiają się myśli w stylu “to nie dla mnie” – to z pewnością pominięta została właściwa regeneracja organizmu.

Jedną ze skutecznych metod regeneracji jest masaż sportowy. Co musisz o nim wiedzieć?

Masaż sportowy – czy warto go wdrożyć do codziennych treningów?

Już w starożytnej Grecji odkryto, że masaże to doskonała forma relaksacyjna dla sportowców. Dlatego ich ciała były intensywnie natłuszczane oliwą tuż przed zawodami w ramach igrzysk olimpijskich. Dzięki współczesnej wiedzy z zakresu medycyny i fizjoterapii, masaż sportowy działa obecnie o wiele skuteczniej i kompleksowo, a co najważniejsze – nie jest skierowany tylko do zawodowych sportowców!

Jeśli udało Ci się już na dobre wdrożyć w codzienność filozofię zdrowego i aktywnego stylu życia, a mimo to zdarza Ci się złapać kontuzję lub ogarnia Cię tak duże zmęczenie, że nie masz siły na zrobienie treningu w zaplanowanym terminie – koniecznie zafunduj sobie odpowiednie masaże. Wiele osób błędnie uważa, że owa technika zarezerwowana jest wyłącznie dla profesjonalistów z dziedziny sportu. Tymczasem, możesz ją śmiało wypróbować, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną.

Co przemawia na korzyść masażu dla sportowców?

Zabieg ten okaże się nieoceniony z kilku względów. Przede wszystkim, chroni Twoje ciało przed znienawidzonymi zakwasami oraz redukuje napięcie mięśni. Dzięki niemu, będą one znacznie szybciej regenerować się po wysiłku. Ponadto, ta naturalna metoda lecznicza, usprawnia ukrwienie, a także odżywienie poszczególnych elementów układu ruchu. Dzięki temu, zapewnisz swojemu zmęczonemu ciału właściwe odprężenie.

Zmagasz się z bolesną kontuzją? Masaż nie tylko wpłynie korzystnie na jej wyleczenie, ale jednocześnie zwiększy Twoją odporność na urazy. Jeśli nastawiasz się na osiąganie lepszych wyników w bieganiu, wspinaczce, jeździe na rowerze lub każdej innej dyscyplinie, to z pewnością będzie on idealnym uzupełnieniem Twoich treningów.

Zastanawiasz się zapewne: jaka jest różnica pomiędzy masażem sportowym a klasycznym?

Pierwszy z nich wykonywany jest z większą siłą i dynamiką. Przez to, może czasami okazać się bardziej bolesny niż tradycyjne techniki. Ponadto, wykonywany jest w obrębie tych partii, które pracowały najbardziej intensywnie podczas treningu. Dlatego przed zabiegiem, masażysta powinien przeprowadzić z Tobą krótki wywiad. Dzięki niemu, skutecznie zidentyfikuje zarówno te obszary, które potrzebują rozluźnienia, jak i te wymagające wzmocnienia.
Z kolei klasyczny masaż nie wiąże się z tak dużą siłą nacisku oraz skupia się na wszystkich partiach ciała.

Z łatwością można zauważyć, że od kilku lat panuje ogólnopolska moda na bieganie. Nic dziwnego, bowiem dyscyplina ta nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz można ją uprawiać praktycznie wszędzie. Na dodatek, napływające podczas treningu endorfiny sprawiają, że poranny jogging stanowi receptę na udany dzień.

Masaż sportowy to idealne rozwiązanie dla biegaczy.

Jeśli od jakiegoś czasu przemierzasz kolejne kilometry, mając w planach wystartowanie w upragnionym maratonie, to musisz pomyśleć o jego wdrożeniu.

Wówczas warto, zorientować się jakie występują rodzaje masażu sportowego. Zasadniczo dzieli się on na: przedwysiłkowy, międzywysiłkowy oraz powysiłkowy. Pierwszy z nich przygotuje Twoje mięśnie, stawy oraz ścięgna do wytężonych działań. Drugi, odbywający się w dłuższych przerwach pomiędzy treningami, ma za zadanie utrzymanie wszystkich partii w aktywności.
Z kolei trzeci będzie skutkować szybką regeneracją Twojego organizmu, bez względu na to czy uda Ci się pokonać maraton czy zwycięsko ukończysz zawody triathlonowe.


N

ieważne, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem w dziedzinie sportu – zawsze musisz pamiętać o właściwej regeneracji organizmu. Postaw na efektywne rozwiązania, wybierając masaże sportowe w strefie SPA & Wellnes Hotelu Number One.


* Artykuł powstał przy współpracy z Hotelem Number One
.