Naturalnie białe zęby ma tylko część z nas. Większość, aby nadać im śnieżnobiały kolor, musi korzystać ze specjalnych zabiegów wybielających.
Białe zęby uznawane są za piękne i zdrowe. Nie oznacza to jednak, że zęby o nieco ciemniejszym kolorze nie mogą takie być. Kult białego uśmiechu ma się jednak bardzo dobrze i nadal wiele osób decyduje się na wybielanie zębów, aby nadać im bardziej estetyczny wygląd.

Wybielanie zębów u stomatologa

Jakie metody wybielania zębów mamy do dyspozycji? Które z nich pozwalają na osiągnięcie najlepszych rezultatów? W końcu, z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to procedura, której głównym celem jest rozjaśnienie zębów, aby nadać im bardziej atrakcyjny wygląd.

Zęby o ciemniejszym, żółtawym kolorze mogą być zarówno naturalne, jak również taka barwa może być efektem picia dużej ilości herbaty i kawy, stosowania niektórych antybiotyków czy palenia papierosów.

Poprzez nowoczesne metody wybielania zębów, można poprawić ich wygląd – rozjaśnić je o kilka tonów i sprawić, że uśmiech będzie jeszcze bardziej promienny!

Do wybielania zębów stosuje się obecnie różne metody:

  • wybielające pasty do zębów
  • preparaty do domowego wybielania – żele, płyny, paski
  • wybielanie nakładowe u dentysty
  • wybielanie specjalnymi lampami UV u dentysty

Każda z tych metod różni się między sobą przebiegiem oraz efektami, a także kosztami. Na jakie wybielanie zębów warto się zdecydować?

Wybielające pasty do zębów

Wybielające pasty do zębów

Możemy zakupić je w każdej drogerii oraz w marketach. Takie pasty do zębów zawierają większą ilość drobinek ściernych oraz dodatki wybielające zęby. Dzięki temu, mogą nadać im bielszy wygląd.

Musimy jednak pamiętać o tym, że wybielanie zębów pastami nie jest tak skuteczne jak profesjonalne metody. Efekty mogą być ledwo zauważalne lub praktycznie niezauważalne. Ponadto, częste stosowanie past wybielejących, może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa zębów.

Wybielająca pasta to zębów kosztuje od 3 do 50 złotych, zależnie od marki.

Preparaty do domowego wybielania

Kolejna propozycja to preparaty przeznaczone do domowego wybielania, na przykład w formie specjalnych żeli do wypełniania wycisków, płynów z pędzelkiem, czy też pasków naklejanych na zęby.

Tego rodzaju preparaty, pozwalające na wybielanie zębów w domu, potrafią dać już lepsze efekty niż pasty do zębów. Zawierają bowiem większe stężenia środków wybielających i mogą nadać uśmiechowi bardziej atrakcyjny wygląd.

Preparaty do domowego wybielania zębów mogą jednak przyczyniać się do powstawania nadwrażliwości zębów oraz mogą podrażniać dziąsła, dlatego nie nadają się do stosowania u każdego. Dla uzyskania optymalnych efektów trzeba także wykonać serię zabiegów w domu, więc rezultaty nie są widoczne od razu.

Za preparaty do domowego wybielania zapłacimy od 50 do 200 złotych.

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów metodą nakładkową u dentysty

To już metoda oferowana w gabinetach stomatologicznych. Polega na wykonaniu dla pacjenta specjalnych nakładek na podstawie wycisków zębów, a następnie na używaniu ich wraz ze specjalnym żelem wybielającym. Dopasowane nakładki zapewniają ścisłe przyleganie żelu do zębów, co poprawia efekty zabiegu.

Żele używane do wybielania przez stomatologów mają większe stężenia niż żele do domowego wybielania, co powoduje, że są również skuteczniejsze. Efekty można zauważyć już po kilku dniach regularnego stosowania nakładek.

Wybielanie zębów metodą nakładkową będzie kosztowało od około 400 do 800 złotych w zależności od wybranego gabinetu.

Wybielanie zębów lampą UV w gabinecie stomatologicznym

Za najlepszą metodę pozwalającą na wybielanie zębów, uznaje się specjalne lampy UV, z których możemy skorzystać z gabinetach dentystycznych. Lampy te naświetlają zęby, na które uprzednio nakłada się odpowiedni preparat. W efekcie możliwe jest uzyskanie efektu wybielenia aż o kilka tonów podczas jednej wizyty.

Wybielanie lampami jest także bezpieczne, ale u niektórych osób może powodować podrażnienie dziąseł oraz wystąpienie nadwrażliwości zębów.

Koszt wybielania lampą jest dość wysoki – za skorzystanie z takiej metody zapłacimy od około 800 do nawet 1500 złotych w zależności od gabinetu.

* Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną studiose.med.pl z Krakowa.