Nie od dziś wiadomo, że uśmiech jest naszym najpiękniejszym makijażem i najlepszą ozdobą.
To właśnie on dodaje nam uroku i pewności siebie. Sprawia też, że nawet po ciężkim dniu twarz rozpromienia się od ust aż po oczy. I nawet najbardziej nieśmiały uśmiech, potrafi być lekarstwem na smutki i troski.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych – czy warto podjąć to wyzwanie?

Jednak wiem po sobie, że może on być również przyczyną naszych kompleksów. Od dziecka lubiłam się uśmiechać i robiłam to bardzo często. I wtedy wyrosły mi ósemki, tak zwane zęby mądrości, które przyczyniły się do lekkiej wady mojego zgryzu. To sprawiło, że ten szeroki, radosny uśmiech, stał się dla mnie problemem. W mojej ocenie bowiem, nie był już taki piękny.
I choć wielu mówiło mi, że wada ta dodaje mi uroku, to ja miałam inne zdanie na ten temat.
Dziś, kiedy nauczyłam się akceptować samą siebie, lubię się uśmiechać. Jednak nadal pozostało marzenie o tym, aby poprawić ten mały mankament mojej urody.

Ostatnio czytałam nieco na temat spektrum możliwości jakie daje współczesna stomatologia estetyczna, w ramach której mieści się również ortodoncja. I dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na ten temat.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych – czy warto podjąć to wyzwanie?

Leczenie ortodontyczne u dorosłych – czy warto podjąć to wyzwanie?

Muszę się Wam przyznać, że takie leczenie byłoby dla mnie wielkim wyzwaniem. Wszystko dlatego, że mam jeszcze jeden problem – bardzo boję się dentysty. Przyczynił się do tego nieprzyjemny incydent z dzieciństwa, który sprawił, że każda taka wizyta jest dla mnie powodem stresu. Dlatego staram się robić wszystko, aby chodzić do stomatologa tylko wtedy, kiedy to konieczne.

Nie muszę więc dodawać, że zależałoby mi na skutecznym i szybkim leczeniu ortodontycznym, bez konieczności usuwania zębów. Na szczęście współczesna ortodoncja daje taką możliwość, co niezmiernie mnie cieszy. Takie leczenie zapewnia bowiem harmonijny, estetyczny profil, pełniejszy uśmiech oraz opóźnia efekty starzenia się twarzy.

A jeśli już jesteśmy w temacie starzenia się twarzy…

… to czy wiedzieliście, że niektóre wady zgryzu nie tylko utrudniają kamuflaż widocznych efektów starzenia, ale mogą przyspieszyć proces starzenia się skóry twarzy? Ja nie, ale teraz już wiem, że mogą one powodować zapadnięcie się policzków i warg, a także pogłębienie zmarszczek mimicznych.
Leczenie ortodontyczne, a tym samym przywrócenie prawidłowego zgryzu, pozwala na podparcie tkanek miękkich, a dzięki temu wygładzenie zmarszczek i wizualne powiększenie ust, co zapewnia młody wygląd całej twarzy.

Ale nie jest to jedyny plus. Leczenie ortodontyczne poprzez korektę nieprawidłowo ustawionych zębów, zapewnia również utrzymanie prawidłowej funkcji narządu żucia i napięcia mięśni oraz eliminację nieprawidłowych nawyków. Przeciwdziała też próchnicy, nadmiernemu ścieraniu zębów, stanom zapalnym w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego czy chorobom przyzębia.
Ma więc ono nie tylko zalety estetyczne, ale również zdrowotne.

Na czym więc polega takie leczenie ortodontyczne?

Z tego, co udało mi się dowiedzieć, zazwyczaj stosuje się jeden z dwóch popularnych sposobów: za pomocą aparatu stałego lub ruchomego, czyli wyjmowanego. Ten drugi zakłada się tylko na noc lub nosi przez kilka godzin dziennie.
Oczywiście istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, których zastosowanie uzależnione jest od różnych czynników. Wśród nich, spore znaczenie ma wiek pacjenta, stan uzębienia, rodzaj wady i stopień jej nasilenia, a także indywidualne oczekiwania.

Wśród aparatów stałych, najbardziej znane są standardowe aparaty metalowe, ale obecnie są również dostępne aparaty estetyczne, które są prawie niewidoczne z zewnątrz.
Jedną z najnowszych metod leczenia za pomocą aparatu stałego jest tak zwany aparat lingwalny, który zakładany jest od wewnętrznej strony zębów. Dzięki temu, jest zupełnie niewidoczny dla innych osób.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych – rodzaje aparatów ortodontycznych
Rodzaje aparatów ortodontycznych – źródło: ortolingwa.pl

Wśród aparatów wyjmowanych, wyróżnić możemy m. in. prawie niewidoczne aparaty w formie transparentnych nakładek. Wykonywane są one indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparaty takie są wygodne, łatwe w ściąganiu i utrzymaniu higieny.

Jeśli interesuje Was ten temat, koniecznie zajrzyjcie na stronę Specjalistycznego Centrum Ortodoncji ortolingwa.pl.
Gabinet ten, specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym, dlatego znajdziecie tam wiele ciekawych informacji na temat rodzajów aparatów ortodontycznych, wad zgryzu, czy samego procesu leczenia ortodontycznego.


C

zy zatem warto podjąć to wyzwanie i zdecydować się na leczenie ortodontyczne? Moim zdaniem tak. Bo choć jest to proces długotrwały (przyjmuje się, że takie leczenie trwa od 12 do 18 miesięcy), to jednak efekty estetyczne i zdrowotne są nieocenione.
Oczywiście ostateczną decyzję co do wyboru metody leczenia, podejmuje specjalista. Jednak dzisiejsza ortodoncja jest tak mocno rozwinięta, że na pewno nie ma się czego obawiać 🙂

Dajcie znać, jakie są Wasze przemyślenia na ten temat. A może mieliście okazję korzystać z leczenia ortodontycznego? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się Waszymi doświadczeniami 🙂