Niechciane owłosienie bywa nadzwyczaj uciążliwe. Często jest wstydliwym tematem. Jak poradzić sobie z problemem? Z pomocą przychodzi epilacja. Zobacz, kiedy najlepiej ją wykonać.

zabiegi epilacji

Na twarzy pojawiły się niechciane włoski? Codzienne golenie nóg sprawia, że Twoja skóra swędzi i czujesz dyskomfort? Depilator sprawia ból? Spróbuj alternatywnej metody usuwania owłosienia. Na pewno słyszałaś o depilacji laserowej. Sprawdź, kiedy najlepiej ją zacząć.

Epilacja, nie depilacja

Epilacja to metoda depilacji, dedykowana dla kobiet, jak i mężczyzn, polegająca na użyciu wiązki światła. Jak działa? Energia świetlna lasera w zetknięciu się z barwnikiem skóry zamienia się w energię termiczną. Dzięki laserowi trwale usuwa się korzeń i cebulkę włosa wewnątrz mieszka włosowego. Cały proces odbywa się niemal bezboleśnie, a dla efektu większego komfortu stosuje się maść znieczulającą.

To zabieg, który rządzi się swoimi prawami. Aby epilacja była bezpieczna, a przede wszystkim – skuteczna, należy się do niej właściwie przygotować. Jak i kiedy zacząć to robić?

Kiedy jest czas na pierwszy zabieg?

Jak rozplanować epilację? Zwykle potrzebne jest 4-8 zabiegów, co 4-6 tygodni. Dla bezpieczeństwa skóry, dobrze jest planować zabiegi z wykorzystaniem lasera na okres, w którym możemy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Jeśli zaś termin Twojej depilacji przypada na miesiące letnie, nie masz powodów do zmartwień. Na rynku dostępne są lasery, takie jak np. laser Vectus, których można używać niezależnie od pory roku. Żeby uniknąć przebarwień, w takich przypadkach zaleca się stosowanie kremów ochronnych z filtrem SPF 50.

  • Przygotowanie

Zabiegi epilacji nie są przeznaczone dla osób, które przyjmują doustnie retinoidy oraz stosujące fotouczulające zioła czy leki. Zaleca się, żeby przerwa między zakończeniem kuracji a pierwszym zabiegiem trwała minimum pół roku. Jeśli chcesz skorzystać z depilacji, swoją decyzję skonsultuj z lekarzem.

Odstaw usuwanie włosków przy pomocy pęsety, wosku czy depilatora. Ich działanie zaburza naturalny wzrost włosa i przez to może spowodować, że zabieg będzie nieefektywny. Możesz używać maszynki lub kremu do depliacji.

Nie korzystaj z solarium. Nie stosuj zabiegów z kwasami.

Odczekaj, jeśli masz świeże rany chirurgiczne lub infekcje skórne.

  • Tydzień przed zabiegiem

Nie wykonuj peelingów. Nie używaj kremów i serów z witaminą C. Unikaj kremów z retinolem ani innymi składnikami światłouczulającymi (kwasy, środki złuszczające).

  • W dniu zabiegu

Zgol owłosienie maszynką. Jeśli depilujesz włoski na twarzy – nie rób makijażu. Na ciało nie nakładaj kremów. Zadbaj, by skóra była czysta i bez stanów zapalnych.

Nie dla Ciebie

Masz cukrzycę, rozrusznik serca, tendencję do bliznowców? Przyjmujesz na stałe leki? Cierpisz na nadkrzepliwość, padaczkę, łuszczycę? Masz tendencję do fotodermatoz? Jeśli odpowiedziałaś „TAK”, niestety, zabieg nie jest dla Ciebie. W razie wątpliwości, zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem.