Era freelancera rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Dzięki internetowi praca zdalna jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Wiele osób postanawia zrezygnować ze swojej posady i zacząć życie cyfrowego nomada. Brzmi jak praca marzeń – podróże, elastyczne godziny, brak szefa.

Jesteś freelancerem? Nie popełniaj tych błędów

Okazuje się jednak, że początki są dosyć trudne, żeby nie powiedzieć brutalne. Bycie freelancerem na pełny etat wymaga samokontroli, determinacji i pracowitości. To długa droga, na której spotkać można wiele pułapek.
Oto te, w które wpada wielu początkujących wolnych strzeleców.

Jesteś freelancerem? Nie popełniaj tych błędów!

Jesteś freelancerem? Nie popełniaj tych błędów - Biorę wszystko!

Biorę wszystko

Podstawowy i najczęstszy błąd freelancerów to akceptowanie zbyt dużej ilości projektów. Przecież nie wiadomo, kiedy nadarzy się kolejna okazja, więc lepiej przyjąć zlecenie niż oddać je komuś innemu. Absolutnie nie!

Jeśli nie masz odpowiedniej mocy przerobowej, nie zgadzaj się na kolejny projekt. Najpierw zamknij te, które czekają na ukończenie (również te długoterminowe, które tak odkładasz na ostatnią chwilę). Niedotrzymanie terminu i praca pod presją czasu odbije się na jej jakości.

Okazji będzie jeszcze wiele. W miarę upływu czasu, kiedy wyrobisz już swoją markę, klienci sami będą się do Ciebie zgłaszać. Nie pozwól sobie wpaść w pułapkę freelancera pt. „100 projektów na wczoraj”. To zaszkodzi Twojej renomie, a klienci zrezygnują z dalszej współpracy.

U mnie najtaniej

Kolejnym błędem jest zbyt duże obniżanie swojej stawki, ponieważ „na początku trzeba zbudować markę, a dopiero potem można wymagać”. Taka osoba owszem, otrzyma projekt, ale wynagrodzenie będzie nieadekwatne do nakładu pracy, którą w niego włożył.

Należy więc znaleźć złoty środek: każdy projekt rozpatruj i wyceniaj indywidualnie. Jako freelancer masz do tego prawo, bo to Ty decydujesz o wszystkim.

Jesteś freelancerem? Nie popełniaj tych błędów - prokrastynacja

Prokrastynacja

W pracy freelancera nie ma nic gorszego niż brak organizacji. Wybierając ten styl pracy, musisz mieć świadomość, że bycie własnym szefem jest bardzo trudne. Bez samokontroli i motywacji nie ukończysz żadnego projektu na czas.

Praca w domu jest wygodna, ale gdy wkrada się prokrastynacja, miej się na baczności! To taka „choroba” freelancera, która, jak przeziębienie, lubi wracać. Uodpornić cię na nią może tylko silna wola i samokontrola, jednym słowem zawodowy „reżim”.
W domu wszystko rozprasza i zawsze pojawia się jakaś sprawa niecierpiąca zwłoki. Rozpisz swój dzień do przodu i trzymaj się planu!

Praca „na kocią łapę”

Problemy z klientami – wielu freelancerów zna to z autopsji. Nie jest tak, że każdy będzie Cię chciał oszukać i wykorzystać. Musisz się jednak zabezpieczyć przed takimi problemami, jak brak zapłaty za Twoją pracę, brak kontaktu z klientem, granie na zwłokę, itd.
Dlatego podstawą każdej współpracy jest sporządzenie umowy.

Odpowiedzialny klient sam powinien wyjść z taką inicjatywą. Nie wykonuj żadnej pracy bez upewnienia się, że otrzymasz za nią wynagrodzenie. Nie musi to być umowa o współpracę. Możesz przecież skorzystać z różnych serwisów dla freelancerów, gdzie klient dokona płatności, a ta zostanie Ci przekazana dopiero po wykonaniu pracy.

Jesteś freelancerem? Nie popełniaj tych błędów - organizacja

Brak portfolio

W świecie mediów społecznościowych „kto nie ma Facebooka, nie istnieje”. Podobnie jest w przypadku freelancerów – portfolio to podstawa, więc kto go nie posiada, teoretycznie nie istnieje na rynku. Każdy szanujący się wolny strzelec ma w sieci takie miejsce, w którym dzieli się swoimi projektami. Klienci zwracają na to dużą uwagę.

Istnieje szereg stron skierowanych do freelancerów, które oferują wszelkie narzędzia potrzebne do pracy, w tym miejsce na portfolio. Eksperci z warszawskiej agencji SEO MiroMind radzą, aby założyć własną stronę internetową i być najlepszą marką swojej firmy. Pamiętaj tylko, aby nie dodawać wszystkich swoich projektów, a wybrać te najlepsze, które według Ciebie stanowią świetną wizytówkę i esencję Twoich umiejętności.


B

ycie freelancerem to dla wielu osób spełnienie marzeń. W końcu nie trzeba się nikogo słuchać, ma się kontrolę nad własnym czasem i mnóstwo okazji do podróżowania. Rzeczywistość jest niestety nieco mniej kolorowa, a pułapek po drodze może się zdarzyć całkiem sporo. Dlatego kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście i wiara, że naprawdę można w ten sposób żyć.

Powodzenia! 🙂

 

* Artykuł powstał przy współpracy z agencją SEO MiroMind