Najwygodniejszy materac? To pojęcie dla każdego użytkownika może oznaczać coś innego. Ludzie różnią się bowiem budową ciała, która rzutuje na ich indywidualne poczucie komfortu. Materace powinny być wybierane przede wszystkim z uwzględnieniem tego kryterium.

Jakie materace są najwygodniejsze?

Materace dopasowane do wagi

Masa ciała to pierwszy czynnik, jaki bierze się pod uwagę wybierając materace. Choć już jakiś czas temu udowodniono, że twarde modele nie są jedyną opcją dla osób puszystych, to jednak zasada większej wagi i wyższego poziomu twardości zasadniczo się sprawdza. Trzeba jednak brać poprawkę na jednostkowe poczucie komfortu typowe każdemu człowiekowi.

Osobom ważącym poniżej 60 kg poleca się materace H1, jeżeli waga wskazuje pomiędzy 60 a 80 – H2. Ciężsi użytkownicy o masie ciała pomiędzy 80 i 100 kg korzystają na ogół z twardszych modeli H3, a ludzie powyżej tej granicy z najmocniejszych materacy H4.

Trudność dopasowania odpowiedniego produktu polega na tym, że ludzie tyle samo ważący mają różny wzrost. On także rzutuje na to, jakie materace okażą się najlepsze. Przykładowo mężczyźni ważący po 110 kg, z których jeden mierzy niemal dwa metry a drugi 20 czy 30 cm mniej, potrzebują wyrobów o odmiennej twardości. Ciężar ich ciała rozkłada się bowiem zupełnie inaczej.

Przy okazji warto polecić materace uzupełnione strefami twardości. Ich odpowiednie dopasowanie do wzrostu może znacząco podnieść komfort wypoczynku. Każdy zakupiony produkt opłaca się przetestować w celu upewnienia się o jego adekwatności. Możliwość testowania materaca przez kilkadziesiąt, a nawet przez 100 dni, a właściwie nocy zapewnia coraz więcej sklepów. Tak jest m.in. w sklepie Sleeptime.pl, gdzie w razie niezadowolenia można wymienić materac na inny model. To spore ułatwienie dla klientów, którzy nie znają jeszcze w pełni swoich potrzeb.

Pozycja snu też ma wpływ na materace

Głównym zadaniem materaca jest utrzymanie kręgosłupa śpiącej osoby w prawidłowej pozycji. Wówczas mięśnie przytrzymujące kręgi mogą się rozluźnić, w efekcie czego rano nie sprawiają bólu. Gdy dana osoba śpi na plecach, jej kręgosłup powinien przypominać literę S. Konsumenci preferujący taką pozycję snu mają ułatwione zadanie, ponieważ materace różnego typu zapewniają ich ciału optymalne podparcie.

Nieco trudniejsze jest wsparcie kręgosłupa w pozycji bocznej. W idealnej sytuacji wszystkie kręgi muszą znajdować się w jednej linii. Na szczęście nowoczesne materace sprawiają, że w tej konkretnej sytuacji można osiągnąć ideał. Pomoże w tym wysokiej jakości materac kieszeniowy, najlepiej typu multipocket lub luxpocket.

Coraz chętniej wykorzystywanym rodzajem produktów są także materace z pianki nowej generacji. Elastyczne tworzywo zapewnia maksymalne oparcie całemu ciału, dzięki czemu mięśnie mogą się zrelaksować. Co więcej, z biegiem czasu nowoczesna pianka termoelastyczna częściej zwycięża w oczach nawet najbardziej wymagających konsumentów.

W poszukiwaniu wygodnego materaca

Wybierając materace dla siebie oraz swoich bliskich, warto zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące tych produktów. Jeżeli zamierza się zainwestować w regulowany stelaż, konieczny jest materac, który będzie z nim współpracował. Za najwygodniejsze często uznawane są modele wyposażone w kilka stref twardości. Jeżeli mają służyć dwóm osobom o znacznie odmiennej masie ciała, często najlepsze okazują się dwa materace. Każdy z partnerów dopasowuje produkt do swoich potrzeb, po czym można je złączyć w jednej ramie oraz przykryć materacem nawierzchniowym. Zminimalizuje to ryzyko powstawania szpary pomiędzy dwiema częściami łóżka, poprawi też komfort snu użytkowników.


* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem  sleeptime.pl.