Jazda na rowerze, to sama przyjemność i świetna zabawa, a przy tym doskonała forma rekreacji, która ma wiele korzyści dla zdrowia! Warto zatem, przed zakupem, dopasować rower do swoich potrzeb.

Jak dobrać rower damski?

Rowery damskie – najpierw określ kierunek jazdy, potem wybierz rower!

Rowery damskie najprościej można podzielić na rowery miejskie i rowery sportowe, w tym górskie i szosowe.
Jaki najlepiej wybrać? Oczywiście będzie to zależało od tego, jakie będzie przeznaczenie roweru. Jeśli szukasz dwukołowca do miejskiej dżungli, który będzie jeździł przede wszystkim po ścieżkach rowerowych, najlepszym wyborem, będzie miejski rower damski. Miejskie rowery damskie, kojarzone są najczęściej z popularnymi „damkami”, a większość osób zna je, jako rowery z czasów naszych babć. Producenci rowerów, podążają jednak za rozwojem technologii i mają w swojej ofercie prawdziwe cuda!
Dla miłośniczek wyboistego terenu, jazdy po lesie, czy po górach, stworzony jest rower górski. Szerokie opony i dobra amortyzacja sprawiają, że jazda po dzikich terenach jest przyjemnością.

I ostatnia propozycja, czyli rower damski szosowy – niby też sportowy, ale skrajnie różny od roweru górskiego. Wąskie opony i lekka konstrukcja, pozwalają na bardzo szybką jazdę po asfalcie i pokonywanie naprawdę długich dystansów. Idealnie nadaje się dla kobiet, dla których jazda rowerem, jest stylem życia. Rower ten, nie będzie się jednak nadawał do jazdy w terenie, ani do jazdy po mieście, gdzie będziesz musiała podjechać pod wyższy krawężnik.

Jak dobrać rower damski?

Jak dobrać rower damski? Na co zwrócić uwagę?

Dobór roweru, może być naprawdę trudny i wyczerpujący. Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić, to określić rodzaj roweru, którego szukasz. Jak już przeczytałaś wyżej, opcji jest kilka. Powinna to być zatem przemyślana decyzja, bo źle dobrany rower damski, może być przysłowiową kulą u nogi. Może stać się powodem upadku, kontuzji, bólów kręgosłupa lub bólu nadgarstków, w trakcie jazdy. Jeśli się na tym nie znasz, znajdź dobrze wyposażony sklep rowerowy, w którym zawsze można liczyć na fachową pomoc i doradztwo.
Na co zwrócić uwagę?

  • Rama – ważny jest nie tylko rozmiar, ale i materiał, z którego jest zrobiona. Będzie to miało realne przełożenie na ciężar roweru.
  • Koła – rozmiar kół i rodzaj bieżnika na oponie, będą wskazywały przeznaczenie roweru.
  • Rodzaj hamulców – najpopularniejsze, to hamulce tarczowe mechaniczne i hamulce tarczowe hydrauliczne. W tej kwestii, nie ma co oszczędzać. Hamulce są jedną z wielu części składowych roweru, które rzutują na bezpieczeństwo.
  • Możliwość przewożenia pakunków.
  • Możliwość zaczepienia fotelika lub przyczepki.

Prawda jest taka, że uniwersalny rower damski, nie istnieje. By dobrać najlepszy rower, spersonalizuj swój wybór, a jazda będzie komfortowa i bezpieczna!

Rower damski

Jakie dodatki dobrać do roweru, by były ładne i użyteczne?

Dodatki rowerowe są prawie tak samo ważne, jak sam rower. Powinny być funkcjonalne, użyteczne i zapewniające bezpieczeństwo. Przy codziennych obowiązkach, zdecydowanie przyda się możliwość przewiezienia np. zakupów. Nieoceniony będzie więc bagażnik i koszyk, montowany z przodu roweru. Dbając o swoje bezpieczeństwo, warto też zakupić kask, który ochroni głowę w trakcie upadku i tym samym, może uratować życie.
I dodatkowo coś, o czym rzadko myślą kobiety – plecak rowerowy z wyposażeniem. W plecaku, powinna się znaleźć pompka, zapasowa dętka, zapięcie do roweru, szczelny bidon, rękawiczki na rower i klucz do regulacji kierownicy oraz odkręcenia koła. Zbyteczne? Przy dalekich dystansach, niestety nie!

* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem decathlon.pl.