Jeśli do robienia makijażu i nakładania podkładu zawsze używałaś tylko swoich dłoni, gąbka do makijażu może ci się wydać dziwnym i niepotrzebnym gadżetem. Warto jednak poświęcić chwilę, by poznać bliżej to, jak działa. Czy może ci się przydać? Oceń sama – sprawdź jej największe wady i zalety.

gąbka do makijażu

Gąbka do makijażu już dawno przestała być akcesorium stosowanym wyłącznie przez profesjonalistów. Można je kupić w każdej drogerii, a różnego rodzaju gąbki ma w swojej ofercie większość marek kosmetycznych. Skąd taka popularność tych niepozornych gadżetów? Czy makijaż wykonany przy użyciu gąbki jest trwalszy, pozwala lepiej zatuszować niedoskonałości, ukryć zmarszczki, zmatować i wygładzić skórę? Czy wszystkie gąbki do makijażu działają tak samo? I czy każda fanka makijażu powinna mieć ją w swojej kosmetyczce?

Co to jest?

Niewielka, miękka gąbeczka, całkiem okrągła, o kształcie stożka lub gruszki – to właśnie gąbka do makijażu. Fluid nakłada się bezpośrednio na gąbkę, a potem dopiero na twarz. Porowata struktura gąbki do makijażu pozwala na nabranie minimalnej ilości podkładu, której potrzebujesz do uzyskania optymalnego efektu. Z drugiej strony wątpliwości może budzić higiena jej używania oraz trudności w manewrowaniu gąbką na twarzy.

Największe zalety

Zadaniem małych, odpowiednio wyprofilowanych gąbek do makijażu jest równomierne rozprowadzenie fluidu nawet w trudno dostępnych miejscach – pod oczami, wokół ust i skrzydełek nosa. Makijażyści wskazują też na inne zalety tych gadżetów, które sprawiają, że to akcesorium zdecydowanie wygrywa w starciu z pędzlami do nakładania podkładu i… palcami:

– dobra gąbka do makijażu wchłania tylko niewielką ilość fluidu, nie ma więc mowy o marnowaniu kosmetyku;

– dociskając gąbkę do skóry, delikatnie wtłaczamy podkład w jej głąb, uzyskując efekt idealnie gładkiej cery;

– dzięki gąbce fluid rozprowadza się równomiernie na skórze, nie powstają smugi;

– makijaż wykonany gąbką jest bardzo trwały;

– nawet ciężkie, gęste podkłady wyglądają na skórze naturalnie.

Kiedy się nie sprawdzi?

Jeśli zazwyczaj poświęcasz mało czasu na makijaż, a do tego nie lubisz wydawać zbyt wiele na dodatkowe akcesoria, zastanów się, czy gąbka na pewno jest ci potrzebna. Oto wady, na które najczęściej zwracają uwagę użytkowniczki gąbek:

– gąbkę do makijażu należy regularnie czyścić, a najlepiej dokładnie myć po każdym użyciu, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii wewnątrz. Jeśli o tym zapomnisz lub źle wypłuczesz gąbkę, narazisz swoją skórę na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami;

– tanie gąbki do makijażu wchłaniają dużo kosmetyku – to mało opłacalne;

– cena: za gąbkę naprawdę dobrej jakości trzeba zapłacić nawet 100 zł; to jednak nie jest jednorazowy wydatek, bo taka gąbka wystarcza na kilka miesięcy.