Jakiś czas temu, podczas spotkania z moimi znajomymi, poruszyliśmy temat postanowień noworocznych i ich dotrzymywania. Co prawda, ja sama nie robię ich już od jakiegoś czasu, ale moi znajomi owszem. Wśród takich postanowień, przeważają oczywiście te dotyczące odchudzania, zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, a zwłaszcza biegania.

Domowa bieżnia treningowa, czyli sposób na bieganie bez wychodzenia z domu

Konkluzja tej rozmowy była taka, że niedotrzymywanie tych postanowień nie zawsze wiąże się z brakiem żelaznej konsekwencji. Według moich znajomych, najczęstszym problemem jest po prostu brak czasu. Bo przecież praca, dom, dzieci, obowiązki, a trzeba by jeszcze znaleźć choć chwilkę na relaks. I mając grafik wypełniony po brzegi, mało komu chce się wstawać wcześnie rano lub wychodzić z domu wieczorem, żeby pobiegać.

A gdyby tak można było to robić bez wychodzenia z domu?

Domowa bieżnia treningowa, czyli sposób na bieganie bez wychodzenia z domu
Źródło: specialfitness.pl

Domowa bieżnia treningowa, czyli sposób na bieganie bez wychodzenia z domu

I tu z pomocą przychodzi nam domowa bieżnia. Do niedawna sprzęt tego typu kojarzył nam się jedynie z siłowniami bądź fitness klubami. Jednak obecnie, dostępne są na rynku bieżnie, które umożliwiają trenowanie w domowym zaciszu. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym i pobiegać w trakcie oglądania filmu lub ulubionego serialu 😉

Czyż nie brzmi to zachęcająco?

Warto również dodać, że przebiegnięcie 15 metrów pozwala spalić 1 kilokalorię. Taki trening biegowy pomaga nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale również rozwinąć masę mięśniową.

Domowa bieżnia treningowa - bieżnie magnetyczne
Bieżnie magnetyczne – źródło: specialfitness.pl

Oczywiście, takie urządzenie możemy dobrać do swoich potrzeb.

Dostępne są bowiem dwa rodzaje bieżni: magnetyczna oraz elektryczna.

Ta pierwsza, zwana inaczej mechaniczną, nie wymaga zasilania. W ruch wprawia ją bowiem samo nasze bieganie. Jest to najtańszy typ bieżni, ale też posiada nieco mniej funkcji.

Domowa bieżnia treningowa - bieżnie elektryczne
Bieżnie elektryczne – źródło: specialfitness.pl

Z kolei bieżnia elektryczna, jak sama nazwa mówi, do swojego działania wymaga podłączenia jej do prądu. Ten typ urządzenia posiada bardziej rozbudowane funkcje, takie, jak wbudowany komputer z opcją pomiaru tętna, spalania kalorii, pomiaru prędkości, itp.

Oczywiście, bieżnie przystosowane do użytku domowego, są bardziej kompaktowe. Posiadają składane konstrukcje, które nie wymagają zbyt wiele miejsca do przechowywania.
Dostępne są również bieżnie bez ramy, które są małe, lekkie i poręczne, a w dodatku charakteryzują się nowoczesnym designem 🙂

Domowa bieżnia treningowa - bieżnie SKY WALK
Bieżnie SKY WALK – źródło: specialfitness.pl


T

aka domowa bieżnia do biegania, to świetna opcja nie tylko dla wszystkich, którzy nie mają czasu na bieganie w terenie, ale również wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje.
W dodatku, korzystanie z urządzeń tego typu, jest korzystniejsze dla osób, mających problemy ze stawami. Podczas biegania na bieżni, poddawane są one bowiem mniejszym obciążeniom. Wszystko dlatego, że jest ona wolna od nierówności oraz umożliwia dostosowanie obciążenia do indywidualnych preferencji i predyspozycji trenującego.
Owszem, jest to niemała inwestycja, jednak coś za coś. Dlatego jeśli faktycznie jedyną wymówką przed rozpoczęciem regularnego biegania jest brak czasu, to może warto rozważyć taką opcję? 😉

 

A jak tam Wasze postanowienia noworoczne? Czy wśród nich są te, dotyczące aktywności fizycznej? Koniecznie dajcie również znać, co myślicie o takich domowych bieżniach treningowych 🙂