Twoja skóra jest sucha i łuszcząca się? Chorujesz na cukrzycę? Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę, by załagodzić objawy choroby.

Codzienna pielęgnacja skóry diabetyka

Wpływ cukrzycy na skórę

Skóra diabetyków jest przesuszona, łuszczy się i swędzi. Bardzo często ulega uszkodzeniom, a powstałe zadrapania czy rany goją się bardzo wolno. Podczas przerwania warstwy skóry i długiego procesu jej regeneracji może dojść do groźnych infekcji. Skóra diabetyka jest bardzo cienka i wrażliwa na zmiany temperatur. Dodatkowo jest podatna na schorzenia ropne – czyraki czy zapalenie mieszków włosowych. Na skórze mogą pojawić się liczne przebarwienia – od brązowych plamek aż do zupełnego odbarwienia skóry, czyli bielactwa. Dodatkowo, mogą wystąpić także zaczerwienienia na policzkach, czole, a także stopach.

Odbudowa i regeneracja

Nadmiar cukru we krwi powoduje, że skóra nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Kosmetyki powinny być ukierunkowane na regenerację, odżywienie i usprawnienie funkcjonowania układu naczyniowego. Kremy dla diabetyków powinny odbudowywać barierę ochronną skóry, a także łagodzić świąd i podrażnienia. Skóra diabetyków jest sucha, ale jej pielęgnacja nie powinna opierać się tylko o kosmetyki przeznaczone do tego typu cery.
Sklep Arkana oferuje produkty, które są dedykowane cukrzykom i zapewnią Twojej skórze kompleksową ochronę.

Kosmetyki dla diabetyków

Wybierając kosmetyk zwróć uwagę na jego skład. Powinny się w nim znaleźć substancje, które pomogą w pielęgnacji skóry diabetyka, dostarczą jej wodę oraz niezbędne do regeneracji składniki.

  • Mocznik – substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Posiada właściwości silnie nawilżające. Umożliwia wniknięcie wody do wnętrza tkanki, co wpływa na jej elastyczność. W zależności od stężenia może nawilżać, ale także silnie złuszczać naskórek.
  • Alantoina – odpowiada za kojenie, łagodzenie i regenerację skóry. Posiada właściwości wygładzające i zmiękczające skórę. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza powstałe zaczerwienienia.
  • Kwas mlekowy – odpowiedzialny za uszczelnienie bariery lipidowej naskórka, a także produkcję kolagenu. Posiada również działanie antybakteryjne i reguluje pH skóry.

Pielęgnacja stóp

Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację stóp. Diabetycy narażeni są na zakażenia grzybicze i drożdżakowe. Szczególnie ważne jest codziennie mycie stóp wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu. Po kąpieli stopy należy dokładnie osuszyć, skupiając się na przestrzeniach między palcami. Na koniec użyj kremu do pielęgnacji o działaniu zmiękczającym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Pamiętaj o noszeniu miękkiego, wygodnego obuwia, a także o codziennej kontroli stanu skóry stóp. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Dieta i leczenie

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Stosowanie kosmetyków dla diabetyków w pielęgnacji skóry pomoże Ci jedynie załagodzić jej objawy, ale nie zastąpi regularnych kontroli lekarskich, przyjmowania leków, a także przestrzegania właściwej diety.

 

* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sklep.arkana.pl