Obecnie tatuaże są bardzo modne. Tak naprawdę nic nie wskazuje na to, aby ta moda miała przeminąć. Wszak poprzez wzory tatuaży możemy wyrazić siebie, czy nawet pokazać swoje preferencje i upodobania.
Jednak czy tatuaże i dress code idą w parze?

Tatuaże a dress code – czy da się to pogodzić?

Tatuaże – dlaczego nie?

Oczywiście, nim wybierzemy się do salonu tatuażu, warto się zastanowić i nie podejmować decyzji pod wpływem chwili, czy też impulsu. Wszak tatuaże to ozdoba na stałe. Owszem, można je usunąć, ale jest to zarówno drogie, jak i bolesne. Trzeba również zastanowić się nad wzorem, ale niekoniecznie ulegać modzie, gdyż moda przemija, a tatuaż pozostaje. Kluczowe jest także znalezienie profesjonalnego studia tatuażu.

Tutaj nie należy oszczędzać, chyba, że zamiast tatuażu, który prezentuje się niczym dzieło sztuki, wolimy mieć gryzmoły, które bardziej przypominają rysunki 3 letniego dziecka.
Ale należy się również zastanowić, czy tatuaże i dress code wzajemnie się nie wykluczają.

Czy pracodawca zwraca uwagę na nasz tatuaż?

Jeszcze kilka dekad temu, tatuaże kojarzyły się raczej z subkulturą więzienną. Obecnie, czasy się zmieniły i niekiedy trudniej spotkać osobę, która nie posiada tatuażu, niż taką, która preferuje tego typu ozdoby.
Jednak szukając pracy, trzeba zastanowić się, czy w danej branży tatuaż nie będzie przeszkodą. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W dużej mierze, zależy to bowiem od pracodawcy. Jeden może uznać takiego pracownika za odważnego i pewnego siebie, a dla drugiego, tatuaż może być niezrozumiałą modą i raczej kojarzyć się z buntem, niż z pewnością siebie.

Oczywiście, istotne znaczenie ma również fakt, gdzie owy tatuaż jest zrobiony. Aktualnie tzw. “rękawy” to jedne z najpopularniejszych, zarówno wśród tatuaży damskich, jak i tatuaży męskich. A jak wiadomo, duży tatuaż jest też bardziej widoczny, to natomiast, przeszkadza wielu rekruterom. Jak pokazują badania, często tatuaże kobiet są bardziej negatywnie oceniane, niż tatuaże mężczyzn. Również negatywnie oceniane są tatuaże na szyi, nie wspominając już o tatuażach na twarzy.

Tatuaże a dress code – czy da się to pogodzić?Co firma to inna kultura organizacji

Dress code obowiązuje w wielu firmach. Jednak wbrew pozorom, nie ma jednego typu dress code. Zazwyczaj, w korporacjach obowiązuje Business Wear typu smart, bądź też casual, przez co pracownik może pozwolić sobie na więcej.
Oczywiście, należy zwrócić również uwagę na kulturę organizacji danej firmy. W przypadku pracy na stanowisku programisty, czy też informatyka, tatuaże nie są przeszkodą, podobnie jak w branży marketingowej.

Również podczas rekrutacji mogą być uznawane za zaletę, gdyż będą kojarzyły się z kreatywnością, ale i pewnością siebie, a w tych branżach, to pożądane cechy. Nawet jeżeli w takich firmach obowiązuje dress code, to można pozwolić sobie na więcej, choć raczej jest to związane z bardziej swobodnym strojem, bo mimo wszystko, klasyczne eksponowanie tatuaży nie jest wskazane. Jednak w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter nie będzie oceniał tatuaży negatywnie i nie będą one jakąkolwiek przeszkodą w zatrudnieniu.

Dress code i tatuaż, a kontakt z klientem

W branżach, gdzie obowiązuje dress code typu business attire, pracownik zobowiązany jest do sztywnego jego przestrzegania. W takich przypadkach, nie można pozwolić sobie nawet na bardziej widoczną biżuterię, zatem również tatuaż musi być niewidoczny. W firmach, gdzie buduje się formalny i typowo biznesowy wizerunek, absolutnie nie można sobie pozwolić na pokazywanie tatuażu. Zatem osoby, które mają widoczne “dziary” na szyi, czy też na palcach, są absolutnie dyskwalifikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Można zatem dojść do prostego wniosku, że praca w sektorze finansowym, czy bankowym wyklucza posiadanie tatuaży. Również w zawodach zaufania publicznego, jest to często piętnowane. Np. lekarze nie mogą posiadać widocznego tatuażu, podobnie jak nauczyciele. Kolejnym przykładem, może być praca stewardessy, gdzie pracodawca wymaga od potencjalnych pracowników nieposiadania widocznych tatuaży.


J

eżeli jesteś miłośnikiem “dziarania się”, to koniecznie zastanów się nad zrobieniem kolejnego tatuażu. O ile wybierzesz miejsce niewidoczne, to tatuaże nie są absolutnie żadną przeszkodą. Jednak, gdy wybierzesz miejsca widoczne, to Twoje podanie o prace, może być od razu odrzucone. Choć tak naprawdę, wszystko zależy od pracodawcy i branży, gdyż tam, gdzie stanowisko wymaga kontaktu z klientem, dress code jest konieczny, a tatuaże są zabronione.

* Artykuł powstał przy współpracy z Salonem tatuażu skytattoo.net.