Nie od dziś wiadomo, że okres jesienno-zimowy, to czas sprzyjający spadkom odporności, a co za tym idzie, większej możliwości złapania przeziębienia, grypy, czy innych chorób wirusowych. Znam to doskonale z autopsji i nawet w tym roku przydarzyła mi się już kilkudniowa wirusówka, która dała mi nieźle w kość 😉

Jak przetrwać przeziębienie lub chorobę

Nikt z nas nie lubi chorować, jednak kiedy już taka przypadłość nam się przytrafi, warto pamiętać o kilku sposobach, które umożliwią nam szybszą rekonwalescencję i ułatwią przetrwanie tego czasu.

Jak przetrwać przeziębienie lub chorobę

Jak przetrwać przeziębienie lub chorobę - odpoczynekPo pierwsze – odpoczynek

Niby to takie oczywiste, ale wielu z nas nie daje sobie czasu na chorowanie. To błąd, bo w trakcie choroby nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację.
W procesie zdrowienia przyda się nam zatem nie tylko odpowiednia dawka snu, która sama w sobie ma działanie lecznicze, ale również przerwy od codziennych zajęć. Nie walczmy z tym i pozwólmy sobie na spokojny odpoczynek w domowym zaciszu.
Może poczytać książkę, pooglądać lubiony serial lub na przykład nauczyć, jak zrobić bransoletkę 😉

To na pewno zaprocentuje i pomoże nam szybciej wrócić do zdrowia.

Woda i powietrze – dwaj nasi sprzymierzeńcy

W trakcie każdej choroby, a szczególnie tej, której towarzyszy gorączka, nasz organizm jest podwójnie narażony na utratę wody. Dlatego w trakcie rekonwalescencji tak ważne jest dbanie o dostarczanie mu odpowiedniej ilości płynów.
Ja zawsze staram się mieć przy łóżku termos z ciepłą wodą, do której lubię dodawać imbir i cytrynę.

Pamiętajmy również o naszej skórze. Także ona jest przecież narażona na utratę wody, a przez to staje się sucha i dużo bardziej wrażliwa. Warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, która zapewni jej nawilżenie i przywrócić komfort.
Więcej na temat dbania o skórę w trakcie przeziębienia lub choroby pisałam w moim artykule TUTAJ.

Jak przetrwać przeziębienie lub chorobę - aromaterapiaIstotna jest również jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Dlatego tak istotne jest nie tylko ich regularne wietrzenie, ale też dbanie o to, aby powietrze nie było suche. Pomogą nam w tym nawilżacze powietrza, a także olejki do aromaterapii, np. miętowy, sosnowy czy pichtowy. Olejki możemy stosować jako dodatek do nawilżacza powietrza, w kominkach do aromaterapii,  do przygotowywania kąpieli, czy domowych inhalacji.
Dzięki tym prostym zabiegom, nie tylko łatwiej będzie nam się oddychało, ale również złagodzimy inne objawy choroby, tak jakie bóle głowy, kaszel, czy katar.

Jak przetrwać przeziębienie lub chorobę - domowe sposobyKorzystajmy z domowych sposobów

Chyba każdy z nas zna taki sposób na przeziębienie, który stosowany był w naszej rodzinie od dawna. Taki, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Mleko z miodem i czosnkiem, syrop z cebuli, czy domowe płukanki na bolące gardło z wody i soli, to tylko niektóre z nich. Pamiętam, że kiedy byłam mała, moja Babcia miała w zanadrzu całą masę takich domowych sposobów. Najbardziej w pamięci utkwiły mi herbatki z dodatkiem masła, domowego soku z malin, czy pigwy. One zawsze pomagały mi przetrwać przeziębienie. Sama do dziś wykorzystuję te przepisy oraz sposoby i mocno wierzę w ich skuteczność.
Jednym z nich dzieliłam się nawet ostatnio na blogu KLIK.

Jak przetrwać przeziębienie lub chorobę - towarzystwoZatroszczmy się o siebie i bądźmy dla siebie dobrzy

To, co najbardziej nam się przyda to spokój i przyjazne otoczenie. Zadbajmy więc o to, aby było nam ciepło i przytulnie. Miękki kocyk, ciepły termofor, delikatne chusteczki do nosa, ulubiona muzyka, czy po prostu towarzystwo naszych pupili na pewno sprawi, że poczujemy się nieco lepiej.
Nie złośćmy się na siebie tylko dlatego, że nie czujemy się na siłach, aby zrobić to, co mieliśmy zaplanowane. Choroba nie wybiera i nerwy nie pomogą nam wyzdrowieć, a wręcz przeciwnie. Dodatkowy stres może jeszcze osłabić nasz organizm, a tego przecież nie chcemy.
Warto zatem przetrwać dzielnie przeziębienie, bo nasze zdrowie jest przecież najważniejsze! 🙂

A jakie są Wasze sprawdzone sposoby na przetrwanie przeziębienia lub choroby? Co dodalibyście do mojej listy? 😉