Dom – słowo, które kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem i komfortem. Jednak, aby takim było, warto zadbać o to, aby zamieszkiwało go jak najmniej nieproszonych gości, jakimi są drobnoustroje. Te mikroorganizmy, niewidoczne gołym okiem, to nie tylko bakterie, wirusy i zarazki. To także grzyby, czy pleśnie, a nawet roztocza kurzu domowego, które są również źródłami alergenów. Sama coś o tym wiem, ponieważ jestem uczulona na wszystkie trzy 😉

I choć ich nie widać, żyją z nami na co dzień. Zatem, jak skutecznie walczyć z drobnoustrojami?

Higiena w domu, czyli jak skutecznie walczyć z drobnoustrojami

Higiena w domu – od czego zacząć?

Każdy z nas wie, jak ważne jest regularne sprzątanie domu. Większość osób myśli jednak, że najmniej higienicznym miejscem w naszych domach, jest łazienka i to właśnie o nią powinniśmy dbać najbardziej. Tymczasem, jak się okazuje, to nie ona stanowi główne siedlisko bakterii i zarazków. Tym miejscem, które jest najbardziej narażone na zamieszkanie przez te drobnoustroje, jest kuchnia.
To właśnie tam, czają się bakterie, które mogą powodować różne choroby i dolegliwości. I wcale nie jest tak, że kryją się one w zakamarkach, na blatach czy na podłodze. Najwięcej jest ich sprzętach kuchennych, na żywności, a także na zakupach przyniesionych ze sklepu.

Higiena w domu - zacznij od kuchni

Dlatego tak ważne jest, używanie osobnych desek do krojenia warzyw i owców oraz do mięsa, częsta wymiana zmywaków i gąbek do mycia naczyń, a także regularne pranie ścierek kuchennych. Pamiętajmy również, aby w trakcie prac w kuchni, dbać o czystość rąk i sprzętów. Zwłaszcza, jeśli przygotowujemy dania, których składnikiem są jajka, czy surowe mięso.

Warto również regularnie prać i prasować materiałowe torby na zakupy, ponieważ one również stają się siedliskiem bakterii.

Higiena w domu - czystość sprzętów domowych

Higiena w domu – jak często czyścisz telefon?

A klawiaturę komputera, myszkę, laptop, tablet czy pilot do telewizora? Te niepozorne sprzęty codziennego użytku, są świetnym środowiskiem dla drobnoustrojów. Nawet, jeśli używasz ich jedynie w domu, powinny być regularnie czyszczone. Warto używać do tego celu preparatów, przeznaczonych właśnie do tego. Na rynku dostępne są środki czystości, które nie tylko pomogą pozbyć się zabrudzeń z ich powierzchni, ale również je zdezynfekują.

Sprzątając na biurku, wyczyśćmy również podkładkę pod myszkę, pokrętła w głośnikach, czy słuchawki, z których regularnie korzystamy.
To samo, tyczy się przedmiotów w domu, których codziennie dotykamy. Nie zapominajmy więc o klamkach, czy włącznikach świateł, a także o wtyczkach do różnego rodzaju sprzętów.

Higiena w domu - odkurzanie

Odkurzacz w domu – niezbędny pomocnik

Każdy alergik i posiadacz zwierząt zapewne powie Wam,jak ważne jest regularne odkurzanie. W domowym kurzu, kryją się bowiem nie tylko roztocza, ale również sierść naszych pupili, ziemia i pyłki roślin, przenoszone przez wiatr, a nawet nasz naskórek. Dlatego zarówno dywany, jak i podłogę, trzeba odkurzać przynajmniej raz w tygodniu.

Zarówno miłośnicy zwierząt, jak i alergicy, powinni również wybrać odpowiedni sprzęt do odkurzania. Obecnie, dostępne są modele z zaawansowanymi filtrami, które potrafią wyłapywać nie tylko cząstki kurzu, ale również pyłki, grzyby, a nawet wirusy. Sama od jakiegoś czasu, posiadam odkurzacz z filtrem wodnym i zarówno jako alergik, jak i kocia mama, uważam, że był to naprawdę świetny wybór! 🙂

Higiena w domu - nieproszeni goście w sypialni

Roztocza mieszkają również w naszych łóżkach i kanapach, dlatego pamiętajmy, by je regularnie odkurzać. Równie ważna jest zmiana pościeli, co najmniej raz na dwa tygodnie, a także wietrzenie sypialni i pranie firan oraz zasłon.

To tylko niektóre sposoby walki z drobnoustrojami, jednak myślę, że nikogo nie muszę przekonywać, jak ważna jest czystość i higiena w domu. Dbając o nie regularnie, dbamy bowiem o zdrowie swoje i swoich bliskich.

A Wy,  jak dbacie o higienę w swoim domu? Co jeszcze dodalibyście do moich sposobów walki z drobnoustrojami?

* Artykuł powstał przy współpracy z marką GROHE.