Jak opóźnić menopauzę?
Menopauza, inaczej przekwitanie lub klimakterium, to naturalny proces, z którym w pewnym momencie zmierzy się każda kobieta. W czasie tego okresu zmienia się nie tylko ciało, ale i psychika. Jednak jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, mamy szansę wyjść z przekwitania obronną ręką i spowolnić procesy starzenia.
Menopauza – co to takiego?
Dosłowne znaczenie menopauzy to ostatnia miesiączka. Spowodowana jest zakończeniem aktywności pracy jajników, które ograniczają wytwarzanie estrogenu i progesteronu. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia kobiety i trwa kilka lat. Dodatkowo przekwitanie można podzielić na etapy:
- perimenopauzę – jest to czas poprzedzający ostatnie krwawienie menstruacyjne, który może trwać od dwóch do ośmiu lat,
- menopauzę – moment największych zmian w organizmie kobiety,
- okres postmenopauzalny – do roku po pojawieniu się ostatniego okresu.
Co ciekawe, palenie papierosów przyspiesza pojawienie się objawów klimakterium.
Utraty płodności nie da się powstrzymać, można natomiast łagodzić nieprzyjemne symptomy, związane z tym zjawiskiem.
Objawy przekwitania
Menopauza charakteryzuje się licznymi, nieprzyjemnymi objawami. Na szczęście wiele z nich jest przejściowa, a w dodatku istnieją sposoby na łagodzenie tych symptomów. Najczęściej występują:
- uderzenia gorąca,
- bóle i zawroty głowy,
- nocne poty,
- kołatanie serca,
- bezsenność,
- sucha skóra,
- wahania nastroju (drażliwość, nerwowość, lęk, stany depresyjne),
- problemy w sferze seksualnej (spadek libido, suchość pochwy, bolesne stosunki),
- nietrzymanie moczu,
- spowolnienie metabolizmu.
Menopauza a wygląd skóry
Menopauza to czas, kiedy wiele kobiet zauważa, że stan ich skóry pogarsza się. Związane jest to z obniżonym poziomem estrogenu i progesteronu, który powoduje szybsze starzenie. Można wyróżnić trzy najbardziej dotkliwe objawy wpływu menopauzy na cerę:
- suchość – pojawiają się zaburzenia działania bariery hydrolipidowej, przez co skóra nabiera ziemistego, matowego wyglądu,
- wiotkość – spada ilość i jakość włókien kolagenowych. Organizm produkuje także mniej kwasu hialuronowego, natomiast wytwarza więcej enzymów, które rozkładają białka skórne, wywołując zmarszczki, bruzdy i zwiotczenie tkanek,
- zanik tkanek – przez pierwsze pięć lat klimakterium skóra traci nawet do 30% kolagenu! Następuje także utrata tkanki podskórnej i poduszeczek tłuszczowych (zwłaszcza na policzkach).
Powyższe czynniki powodują pogłębienie zmarszczek i bruzd, rozszerzenie porów, szorstkość naskórka, sińce i worki pod oczami, opadanie czubka nosa itp.
Pielęgnacja skóry w klimakterium
To właśnie w czasie menopauzy kobiety często decydują się na konsultacje u kosmetologa, dermatologa czy lekarza medycyny estetycznej, pragnąc choć częściowo przywrócić skórze młodzieńcze cechy.
Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale nie można przy tym zapominać o codziennej pielęgnacji, która nakierowana będzie na nawilżanie, ujędrnianie, ochronę przed promieniowaniem UV, łagodzenie podrażnień i podaż przeciwutleniaczy.
Więcej porad dotyczących opóźnienia przekwitania znajdziesz tutaj: https://proage.pl/Zachowaj-mlodosc-nie-daj-sie-menopauzie-blog-pol-1605015001.html
* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem proage.pl.
Przyznam, że nie wiedziałam, że powoduje aż tyle różnych problemów, zawsze wiązałam ten termin z brakiem możliwości zajścia w ciążę.
Też tak kiedyś myślałam, ale niestety wiąże się ona z wieloma innymi, nieprzyjemnymi symptomami.
W tym ważnym ale i trudnym okresie dla nas kobiet, bardzo ważne jest, abyśmy się sobą zaopiekowały dbając o nasz komfort.
Tak, zdecydowanie warto się sobą zaopiekować w tym czasie i być dla siebie wyrozumiałą.
Na pewno warto zacząć dbać o skórę znacznie wcześniej 🙂
Oczywiście! 🙂