Glinka biała porcelanowa – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Glinka na dobre zawitała do świata kosmetycznego i została bardzo dobrze przyjęta przez szerokie grono pań, które pokochały ten w 100% naturalny produkt. Biała glinka, jest również nazywana porcelanową, chińską, a także kaolinem. Jest to jeden z najdelikatniejszych rodzajów glinki, stanowi minerał, który wydobywany jest głęboko z wnętrza ziemi. Charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi, wygładzającymi, odkażającymi i matującymi. Niejednokrotnie, jest również dodatkiem do pudrów, a także składnikiem fantastycznych maseczek, które samodzielnie możesz przygotować w domu.
Dowiedz się, jakie własności skrywa glinka biała, a także ile dobrodziejstw kryje się w przygotowanych na jej bazie domowych zabiegach kosmetycznych.
Kaolin i jego właściwości
Glinka biała porcelanowa, ma najjaśniejszy kolor spośród innych, znanych glinek. Skały, z których wydobywa się glinkę, znajdują się pod ziemią, a zebrany tam surowiec, jest następnie suszony na słońcu i rozdrabniany. Kaolin, adekwatnie przygotowany, posiada bardzo lekką, pudrową konsystencję. Dzięki pH równemu 5, odnajduje się w branży kosmetycznej i leczniczej. W jego składzie, znajdziemy mnóstwo minerałów i mikroelementów, do których należą: żelazo, potas, aluminium, krzemian glinu, magnez, wapń, sód, glin i tytan. Ilość i zawartość składników w glince, jest ściśle zależna od miejsca w którym została ona wydobyta. Do głównych właściwości, jakie możemy przypisać glince białej, należą oczyszczanie i regeneracja.
Na ratunek cerze problematycznej
Posiadaczki cery tłustej, wrażliwej, suchej, a także skłonnej do podrażnień, stanów zapalnych oraz trądziku, z pewnością odkryją w kaolinie sprzymierzeńca. To właśnie porcelanowa glinka, pomoże naszej cerze zagoić się i wyciszyć po trądziku lub niechcianych wypryskach, dzięki właściwościom zabliźniającym. Dodatkowo, poprawia ukrwienie naszej skóry i jest w stanie łagodzić stany zapalne. Maseczki na twarz z glinki białej, wspomogą tkanki w procesie regeneracji, ściągną pory, usuną martwy naskórek – oczyszczając twarz.
Cera tłusta, pozbędzie się nadmiaru sebum, dzięki właściwościom absorbujących. Glinkę białą, stosuje się również w wielu kosmetykach, takich jak: talki, zasypki, cienie do powiek, kremy, a także pudry. Dzieje się dlatego, że glinka jest hipoalergiczna i nie naraża skóry na podrażnienia.
Ulga dla cery wrażliwej, suchej
Glinka biała, dzięki właściwościom kojącym, jest świetnym rozwiązaniem dla pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Dzięki obecności krzemianu glinu, skóra osiąga zabliźnienie i ściągnięcie. Natomiast mikroelementy ubogacające glinkę białą, takie, jak potas, żelazo, sód, magnez i wapń, wspomagają regenerację i odżywienie zmęczonej skóry. Poprzez miękką i jedwabistą teksturę, glinka nie doprowadzi do wysuszenia skóry. Dlatego posiadaczki płytko unaczynionej i wrażliwej cery mogą odetchnąć z ulgą.
Nie istnieje przedział wiekowy, który ogranicza możliwość stosowania kaolinu, ponieważ wspaniale odnajdzie się on w pielęgnacji cery osób dojrzałych (również z pojawiającymi się oznakami starzenia się), jak również zadba i rozpieści skórę u młodzieży, ponieważ oprócz tego, że otrzymamy oczyszczenie i odżywienie – skóra będzie odświeżona.
Kaolinowe inspiracje, czyli jak przygotować maseczki
Nie musisz kupować gotowych produktów i doszukiwać się w ich składzie, jaka ilość czystej glinki znajduje się w produkcie. Glinka biała porcelanowa do samodzielnego przygotowania, dostępna jest w wielu sklepach z produktami do robienia kosmetyków DIY. Maseczki z kaolinu, przygotowuje się w łatwy i prosty sposób, nakładając przygotowaną pastę z glinki i wody. Można również dodać hydrolat, jogurt naturalny lub ulubiony olejek.
Najbardziej znanymi maseczkami z białej glinki są:
Ulga dla suchej skóry
Aby przygotować maseczkę z białego kaolinu, należy zmieszać jego 3 łyżeczki z hydrolatem np. różanym lub rumiankowym (może być również napar rumiankowy lub lipowy, sok z ogórka lub z aloesu), 1 łyżeczką płatków owsianych rozdrobnionych, 1 łyżką oleju z awokado lub migdałowego, 1 łyżeczką naturalnego jogurtu.
Tak przygotowaną papkę, dokładnie mieszamy i nakładamy na skórę twarzy. Pamiętaj, aby nawilżać maseczkę, zanim całkowicie zaschnie. Spłukaj ją ciepłą wodą, po około 20-25 minutach. Twoja skóra będzie nawilżona i odprężona. Jogurt naturalny nawilża skórę, hydrolat koi i łagodzi, płatki owsiane natomiast, odżywiają i delikatnie oczyszczają.
Glinka biała – szybka maseczka
Zmieszaj 1 łyżkę białej glinki z 1 łyżką stołową wody różanej lub innego hydrolatu. Następnie, dodaj kilka kropel ulubionego olejku, np. kokosowego, lawendowego, jojoba lub migdałowego.
Przed przygotowaniem maseczki, warto wykonać peeling, aby pozwolić składnikom odżywczym zawartym w maseczce, przedostać się do skóry. Maseczkę nakładamy na skórę twarzy, a następnie, po około 15-20 minutach, zmywamy ją ciepłą wodą.
Glinkowy peeling
Peeling wykonany na bazie kaolinu, jest fantastycznym sposobem, aby pozbyć się zanieczyszczeń i martwego naskórka. Wystarczy zmieszać swój ulubiony żel pod prysznic – około 3 łyżki, z glinką – 2 łyżki i cukrem – około 6 łyżek.
Tak sporządzony peeling, wygładzi naszą skórę, oczyści ją i doskonale odświeży.
Kaolin do włosów
Glinkę możemy również wykorzystać jako szampon, mieszając ją z hydrolatem roślinnym lub wodą i używając zupełnie tak, jak szamponu. Pamiętajmy jednak, że nie będzie się ona pienić, tak jak szampon, a po jej zastosowaniu, konieczne będzie nałożenie odżywki,w celu sprawniejszego rozczesania włosów.
Jeśli jednak, nie preferujemy takich rozwiązań, można dodać kaolin do ulubionego szamponu do włosów, a następnie, umyć je tak, jak zawsze.
Nie ma przeciwwskazań, aby kaolin użyć jako suchego szamponu, wmasowując go w skórę głowy, a następnie rozcierając i wyczesując jego nadmiar. Jest to alternatywa dla suchego szamponu, w dodatku, o wiele bardziej naturalna.
Na to musisz uważać
Wykonując maseczkę z kaolinu, najczęściej wystarczy po prostu zmieszać ją w odpowiedniej ilości z hydrolatem lub wodą i zaaplikować na skórę twarzy. Pamiętaj jednak, o kilku zasadach, których należy przestrzegać:
- Zanim kupisz glinkę, zwróć uwagę na to, z jakiego źródła ona pochodzi i czy jest to zaufany sprzedawca. Glinka biała nie jest kosztownym surowcem, mimo wielu wspaniałych właściwości. Dlatego nie należy na niej oszczędzać, kupując zamienniki lub kaolin zmieszany z innymi, niekoniecznie naturalnymi dodatkami. Do wykonywania samodzielnych maseczek, peelingów i kąpieli, wybieraj glinkę w 100% czystą, naturalną.
- Nie mieszaj glinki za pomocą metalowego narzędzia – zadbaj, aby było ono niemetalowe, np. drewniane, plastikowe, ceramiczne. W czasie kontaktu metalu z kaolinem, który posiada ujemny ładunek, część właściwości, zostaje utracona.
- Nie pozwól, aby maseczka, na skórze, uległa całkowitemu zastygnięciu. Jeśli poczujesz, że zaczyna zasychać, warto zwilżyć ją wodą lub hydrolatem, ponieważ kaolin działa właśnie wtedy, gdy jest wilgotny.
Glinka biała porcelanowa ma wiele zastosowań w świecie kosmetycznym. Wszystko to, dzięki szerokiemu wachlarzowi właściwości. Ilość maseczek i kombinacja produktów pielęgnacyjnych i olejków, z jakimi można je mieszać, jest ograniczona, jedynie przez granice wyobraźni 😉
* Artykuł powstał przy współpracy z ecoflores.eu.