Idealna alternatywa dla sukienek i klasycznych, krótkich bluzek. Połączenie, które docenią miłośniczki legginsów i właścicielki kilku dodatkowych kilogramów. Tuniki damskie opanowały nasze szafy i stały się jednymi z najchętniej kupowanych elementów garderoby.

Jaka jest geneza ich powstawania? Skąd wziął się ich fenomen?

Skąd się wzięły tuniki damskie? Historia mody w pigułce.

Początek w starożytnym Rzymie

Tuniki swoje początki zawdzięczają Rzymianom, którzy nosili je w upalne dni, wraz z sandałami z rzemyka. Ich niewątpliwą zaletą była wygoda i przewiewność, a związywane w biodrach nadawały sylwetce kształtu. Co ciekawe, taką formę odzienia nosili również mężczyźni, którzy zyskiwali na sprawności i swobodzie ruchu.
Zaraz za nimi poszli Grecy, którzy zaprojektowali swoją własną wizję tunik damskich. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się modele na jedno ramie oraz te puszczane swobodnie, bez dodatkowych ozdób i wiązań na wysokości talii lub bioder. Tunika, a właściwie „stula” damska, była też dużo dłuższa, zakrywając znaczną część uda. Z czasem, do tunik doszywany był dodatkowy zwój materiału, który można było zarzucić na głowę, w celu ochrony przed upalnym i niebezpiecznym słońcem.

Skąd się wzięły tuniki damskie? Historia mody w pigułceW Grecji, jako odpowiedź na popularne odzienie włoskie, powstał chiton. Była to ówczesna koszula lniana z krótkim rękawem, noszona z bardzo luźnym paskiem w talii. Najczęściej sięgał on do stóp, ochraniając całe ciało przed promieniami słonecznymi. Od połowy IV p.n.e. zaczęły nosić je również kobiety, co historycznie uwieczniono na freskach i w postaci słynnych już rzeźb. Kto z nas nie zna kolumn i płaskorzeźb, przedstawiających filigranowe greczynki z wazą, opasane słynnym chitonem?

Popularność tunik rosła w siłę, przez co różne stanowiska zaczęły otrzymać swój własny projekt i kolor. W ten prosty sposób, po ubiorze, byliśmy w stanie ocenić status mieszkańca, a także jego zamożność. Ten trend trwał przez wiele dziesięcioleci i pomimo zmian kulturowych oraz społecznych, nadal propagowany był przez największe ikony ze świata mody.

Skąd się wzięły tuniki damskie? - tuniki damskie dzisiaj
Źródło: sklep ModBiS.pl

Tuniki damskie dzisiaj

Dziś tuniki damskie są jednym z podstawowych elementów garderoby. Nosimy je latem do krótkich spodenek i zimą, do kryjących, grubych leginsów. Doskonałe zarówno z sandałkami w typie japonek, jak i z ciężkimi workerami, idealnymi na jesienną chlapę. Wiele modeli (takich jak np. https://modbis.pl/pol_m_Sukienki_Tuniki-damskie-812.html) pozwala na prawdziwą zabawę modą.
Znani projektanci, w tym słynny dom mody Versace, zaskakują swoimi projektami na bazie klasycznych tunik. Nawiązując do starożytnych chitonów, łączą je z geometrycznymi wzorami lat 60-tych i 70 -tych. To dopiero kontrastujące, awangardowe połączenie!

Balanciaga z kolei, nawiązując do stylu futurystycznego, proponuje tuniki nawiązujące do podróży kosmicznych. Tu należy także wspomnieć o modelach Diora czy Prady, którzy łączą je zarówno ze spodniami garniturowymi, jak i typowo letnimi akcesoriami. Jedno zatem jest pewne – tuniki, pomimo długiej historii, są ponadczasowe i nie wyjdą z mody jeszcze przez kolejne sezony.

* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem ModBiS.pl.