Dlaczego błonnik jest niezbędny?
Błonnik ma wielkie znaczenie dla zdrowia i życia ludzkiego, a dieta jego pozbawiona sprzyja chorobom nowotworowym, zaparciom, biegunkom i tyciu. Błonnik zawarty jest w wielu produktach spożywczych, ale w różnych proporcjach, dlatego warto te najbardziej wartościowe włączyć do codziennej diety.
Czym jest błonnik pokarmowy?
Istnieją dwa rodzaje błonnika pokarmowego: rozpuszczalny i nierozpuszczalny, oba charakteryzują się zróżnicowanym działaniem, chociaż w produktach roślinnych występują razem. Błonnik nierozpuszczalny, między innymi celuloza i ligniny, to wypełniacz, który pochłania wodę, ale nie rozpuszcza się w niej. Dzięki niemu resztki pokarmowe zmieniają się w stolec o duże objętości, przyspiesza perystaltyka jelit, a wypróżnienia stają się regularne. To prawdziwa miotełka, która wędrując przez przewód pokarmowy, usuwa z niego zalegające resztki.
Błonnik rozpuszczalny to między innymi gumy i pektyny, które tworzą w jelitach swoistą galaretkę, pęcznieją w żołądku i dają uczucie sytości. Delikatny żel, który wypełnia żołądek i pokrywa ściany przewodu pokarmowego, spowalnia też wchłanianie węglowodanów, pomaga oczyszczać organizm z toksyn i produktów przemiany materii. Tego typu błonnik zapobiega biegunkom, zmniejsza poziom złego cholesterolu i jest pożywką dla dobrych bakterii w jelitach.
Funkcje błonnika pokarmowego
Błonnik pokarmowy przede wszystkim reguluje działanie przewodu pokarmowego, sprawia, że wypróżnienia są regularne, bez zaparć i biegunek. To między innymi zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i układu krążenia. Obniża też stężenie glukozy we krwi po posiłku, zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego i LDL we krwi.
Dzięki błonnikowi czujemy się syci, więc rzadziej sięgamy po przekąski. Aby korzystać z dobroczynnego działania błonnika, musi być go w codziennej diecie od 25 do 40 gramów.
Błonnik a odchudzanie
Dzięki temu, że błonnik absorbuje wodę, zwiększa objętość pokarmów w żołądku i sprawia, że czujemy się bardziej syci, a pożywienie jest wolniej usuwane z żołądka, co pozwala też na lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Ponadto, żywność bogata w błonnik zwykle wymaga długiego i dokładnego żucia, co powoduje, że trawienie pokarmów zaczyna się już w jamie ustnej, oraz że zjadamy mniej i czujemy się szybciej najedzeni. W ten sposób jedzenie produktów z dużą ilością błonnika wspomaga odchudzanie i utrzymanie wymarzonej wagi.
W jakich produktach znajduje się błonnik?
Wiele produktów i składników pożywienia zawiera błonnik. Przede wszystkim warto sięgać po produkty zbożowe pełnoziarniste: mąki z pełnego przemiału, pieczywo razowe, wielozbożowe płatki naturalne czy nasiona chia.
Źródłem błonnika są także owoce oraz warzywa, przede wszystkim gruszki, maliny, jabłka, awokado, marchew, buraki. Warto po warzywa i owoce sięgać nawet pięć razy dziennie. Można także często podjadać nasiona i ziarna, takie jak słonecznik, pestki dyni lub owoce suszone: figi, morele, śliwki. Bardzo dobrym źródłem błonnika jest siemię lniane. Takie składniki można znaleźć w posiłkach diety pudełkowej.
Catering dietetyczny a źródła błonnika
Biorąc pod uwagę znaczenie błonnika dla dobrego samopoczucia i regulowania wagi, składniki pożywienia zawierające duże jego ilości znajdują się także w posiłkach z diety pudełkowej. Szukając dostawcy i korzystając z cateringu dietetycznego, należy sprawdzić, czy dana firma stosuje produkty zbożowe, dodaje do posiłków orzechy i nasiona, wzbogaca dietę o owoce, warzywa i nasiona strączkowe.
Co ważne, w dobrze zbilansowanej diecie pudełkowej nie będzie błonnika zbyt dużo, bo i w jego przypadku warto zachować umiar. W sytuacji, kiedy błonnika jest zbyt wiele, organizm może mieć problem z wchłanianiem żelaza, wapnia i niektórych witamin oraz powodować zaparcia. Dobrze zbilansowana dieta przygotowana przez profesjonalistów nie niesie za sobą tego niebezpieczeństwa.
* Artykuł powstał przy współpracy z portalem cateromarket.pl
kiedyś regularnie przyjmowałam błonnik w formie takiego proszku, który dodawałam np. do musli, ale niestety nie pomógł mi na dolegliwości żołądkowe
Na żołądek dobre jest siemię lniane 🙂 Swego czasu bardzo mi pomogło 🙂
Ja bez blonnika nie funkcjonuje, znaczy moj uklad trawienny, ale lekarz powiedzial ze mam stosowac tylko taki w pokarmach, nie w proszku 😉 W sumie nie wiem dlaczego 😀
Może jest dla Ciebie lepiej przyswajalny 😉 Choć w sumie proszek też jest 😀
W większości produktów, które spożywam jest błonnik. Co do diety pudełkowej to raczej opcja dla zapracowanych, a ja jak na razie jestem w domu 🙂 Stronę znam więc w razie potrzeby skorzystać można 🙂
To prawda 🙂 Jeśli ktoś nie ma czasu na zdrowe gotowanie, to taka dieta jest świetną opcją 🙂
Ja jem dużo błonnika, bez tego mój organizm ma ciężko. Dieta pudełkowa to byłaby dla mnie świetna opcja.
U mnie jest dokładnie tak samo, dlatego staram się o to dbać 🙂
chciałabym kiedyś spróbować diety pudełkowej 🙂 oczywiście jem teraz więcej owoców i warzyw niż kilka lat temu, dlatego wprowadzam naturalny błonnik do swojego organizmu
Też mam taki zamiar, bo jest to z pewnością bardzo wygodna opcja 🙂
Ja jak jem mniej produktów z błonnikiem mam ogromne problemy zdrowotne więc staram się aby w mojej diecie było go sporo.
Mam dokładnie tak samo.
Staram się spożywać duże ilości błonnika, szybko zauważam jego spadek w organizmnie
Ja też staram się o to dbać, bo widzę pozytywne skutki 🙂
ja kiedyś spożywałam błonnik w proszku przyznam że czułam sie po nim świetnie muszę do niego wrócić
Też kiedyś próbowałam i efekty były świetne 🙂
błonnik to mój najlepszy przyjaciel, syci i wymiata z jelit wszystkie złogi 🙂
Ja ostatnio staram się patrzeć co i jak jem w jakieś ilości. Błonnik ostatnio często u mnie gości 🙂
Warto zwracać na to uwagę i dostosowywać te ilości do faktycznego zapotrzebowania 🙂
Błonnik to dobro dla naszego brzuszka. 🙂
Zdecydowanie, byle rozsądnie i z umiarem 😉
Masz rację zbyt duża ilość błonnika może też zaszkodzić, więc jeśli mamy taką możliwość to lepiej oddać się w ręce specjalistów, którzy za nas dobiorą odpowiednią dietę 🙂
To prawda 🙂 Warto korzystać z ich wiedzy i doświadczenia 🙂
Ja jem i warzywa i owoce, a pestki dyni uwielbiam, więc myślę, że mam dużo błonnika 🙂
O to na pewno Kochana 🙂
Warto pamiętać o odpowiedniej ilości błonnika w diecie. Dobrze, że poruszyłaś ten temat 🙂 A co do cateringu dietetycznego to dobrze zbilansowane menu to najważniejsze oczekiwanie klientów.
Dokładnie 🙂 Jest to niezwykle istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia 🙂
Jakoś dieta pudełkowa mnie nie przekonuje, ale błonnik jest ważny.
Taka dieta jest dobrą opcją dla zapracowanych i zabieganych osób, które nie mają czasu na gotowanie 😉
Błonnik jest bardzo istotny w organizmie człowieka, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dieta pudełkowa to nie jest dobre rozwiązanie, wyjaławia organizm i jest monotonna. Najlepsze jest racjonalne żywienie.
Niekoniecznie, ponieważ w tej chwili jest cała masa bardzo fajnych, odpowiednio zbilansowanych i zróżnicowanych cateringów dietetycznych, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb 🙂
U mnie nie ma blisko oferty diet pudełkowych, a szkoda bo bym sama wypróbowała taką opcję żywieniową
No niestety, póki co, nie wszędzie jest dostępna taka opcja. Ale może kiedyś się to zmieni 🙂
lubię w swoim menu zamieszczać rownież produkty z dużą zawartościa błonnika
To dobrze, bo jest on na pewno korzystny dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia 🙂
Ja jem sporo błonnika, bardzo ciekawy i przydatny post.
Naprawdę warto włączać go do swojej diety 🙂
Taki dietetyczny katering bardzo by mi się teraz przydał.
Taki catering to naprawdę świetna sprawa 🙂
Umiar należy mieć we wszystkim 😀
Oj tak, zdecydowanie! 😀
Super artykuł! Błonnik dodatkowo jest dostępny w wielu miejscach i sklepach, ale oczywiście musimy wybrać te produkty które mają go najwięcej. Gdy ktoś ułoży dietę za nas to już w ogóle. Ja zmieniam diete pudełkową co 2-3 miesiące bo korzystam z rankingu i sobie porównuje co jakiś czas 🙂
To prawda. Warto stosować odpowiednio ułożoną i zbilansowaną dietę 🙂