Codzienna pielęgnacja skóry diabetyka
Twoja skóra jest sucha i łuszcząca się? Chorujesz na cukrzycę? Codzienna pielęgnacja skóry diabetyka powinna być odpowiednio dobrana. Dowiedz się, jak właściwie o nią dbać, by załagodzić objawy choroby oraz jakich produktów używać.
Pielęgnacja skóry diabetyka – wpływ cukrzycy na skórę
Skóra diabetyków jest przesuszona, łuszczy się i swędzi. Bardzo często ulega uszkodzeniom, a powstałe zadrapania czy rany goją się bardzo wolno. Podczas przerwania warstwy skóry i długiego procesu jej regeneracji może dojść do groźnych infekcji. Skóra diabetyka jest bardzo cienka i wrażliwa na zmiany temperatur. Dodatkowo jest podatna na schorzenia ropne – czyraki czy zapalenie mieszków włosowych. Na skórze mogą pojawić się liczne przebarwienia – od brązowych plamek aż do zupełnego odbarwienia skóry, czyli bielactwa. Dodatkowo, mogą wystąpić także zaczerwienienia na policzkach, czole, a także stopach.
Odbudowa i regeneracja
Nadmiar cukru we krwi powoduje, że skóra nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Kosmetyki powinny być ukierunkowane na regenerację, odżywienie i usprawnienie funkcjonowania układu naczyniowego. Kremy dla diabetyków powinny odbudowywać barierę ochronną skóry, a także łagodzić świąd i podrażnienia. Skóra diabetyków jest sucha, ale jej pielęgnacja nie powinna opierać się tylko o kosmetyki przeznaczone do tego typu cery.
Sklep Arkana oferuje produkty, które są dedykowane cukrzykom i zapewnią Twojej skórze kompleksową ochronę.
Pielęgnacja skóry diabetyka – kosmetyki dla diabetyków
Wybierając kosmetyk zwróć uwagę na jego skład. Powinny się w nim znaleźć substancje, które pomogą w pielęgnacji skóry diabetyka, dostarczą jej wodę oraz niezbędne do regeneracji składniki.
- Mocznik – substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Posiada właściwości silnie nawilżające. Umożliwia wniknięcie wody do wnętrza tkanki, co wpływa na jej elastyczność. W zależności od stężenia może nawilżać, ale także silnie złuszczać naskórek.
- Alantoina – odpowiada za kojenie, łagodzenie i regenerację skóry. Posiada właściwości wygładzające i zmiękczające skórę. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza powstałe zaczerwienienia.
- Kwas mlekowy – odpowiedzialny za uszczelnienie bariery lipidowej naskórka, a także produkcję kolagenu. Posiada również działanie antybakteryjne i reguluje pH skóry.
Pielęgnacja stóp
Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację stóp. Diabetycy narażeni są na zakażenia grzybicze i drożdżakowe. Szczególnie ważne jest codziennie mycie stóp wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu. Po kąpieli stopy należy dokładnie osuszyć, skupiając się na przestrzeniach między palcami. Na koniec użyj kremu do pielęgnacji o działaniu zmiękczającym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Pamiętaj o noszeniu miękkiego, wygodnego obuwia, a także o codziennej kontroli stanu skóry stóp. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Dieta i leczenie
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Stosowanie kosmetyków dla diabetyków w pielęgnacji skóry pomoże Ci jedynie załagodzić jej objawy, ale nie zastąpi regularnych kontroli lekarskich, przyjmowania leków, a także przestrzegania właściwej diety.
* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem ARKANA.
Bardzo dobry wpis. Cenne informacje, tym bardziej, że cukrzyków z roku na rok przybywa
Oj tak, to niestety prawda.
Temat dobrze mi znany moj tesc jest diabetykiem i widze ze nawilzanie i natluszczanie to podstawa egzystencji jego skory 😉
Zdecydowanie warto o to zadbać, bo jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć 😉
Cenne informacje. Warto je wykorzystać w pielęgnacji osób z cukrzycą 🙂
To prawda. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry 🙂
nie zdawałam sobie sprawy, że diabetycy mają takie problemy ze skórą, sądziłam, że chodzi głównie o problemy zdrowotne 🙁 Ja narzekam na swoją suchą skórę, a widzę, że u nich dochodzi jeszcze łuszczenie i swędzenie. Fajnie, że są dedykowane im kosmetyki.
No niestety, dlatego odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle istotna.
nie jestem diabetykiem, nie mam większych problemów ze zdrowiem jednak moja skóra jest sucha i mocznik oraz kwasy złuszczające martwy nadmiernie szybko pojawiający się naskórek to moi sprzymierzeńcy
Jak to dobrze, że mamy takich sprzymierzeńców, którzy pomagają nam dbać o naszą skórę 🙂
Tekst bardzo bliski dla mnie bo mam w domu dwóch diabetyków. To prawda, że skóra jest zupełnie inna – ale na szczęscie wiemy jak o nią dbać.
I to jest najważniejsze! Taka świadomość jest niezwykle cenna 🙂
Mam w rodzinie cukrzyków, to prawda takie osoby mają problemy ze skórą i trzeba o nią odpowiednio dbać.
Dobrze, że dzisiejsza medycyna i kosmetyka, daje ku temu ogromne możliwości 🙂
Do mnie to same nowości, nigdy nie mialam docxynienia z cukrzykiem
Ja mam w swoim otoczeniu osoby, które się z nią borykają, więc temat jest mi znany.
Nie mam cukrzucy i mam nadzieję, że tak pozostanie. Temat bardzo ważny dla wielu osób, każdy sposób na walke z chorobą jest dobry nawet kosmetyki
Dokładnie tak. Warto dbać o każdy aspekt swojego ciała.
oj tak, w czasie cukrzycy trzeba dbać o dietę.
I nie tylko o dietę 🙂
Nawet nie wiedziałam, że cukrzyca tak wpływa na skórę. Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się czegoś nowego. 🙂
Bardzo przydatny i ważny wpis dla cukrzyków, warto o takiej pielęgnacji mówić.
Dobra pielęgnacja, to podstawa w przypadku każdej skóry, zwłaszcza tej mocno przesuszonej i problematycznej 🙂
Nawet nie wiedziała, że diabetyków wymaga specjalnej pielęgnacji skóry. Dobrze wiedzieć, temat bardzo ważny
Nawet nie wiedziałam, że skóra dibetykow wymaga specjalnej pielęgnacji. Dobrze wiedzieć, temat bardzo ważny.
Ja też uważam, że to bardzo ważny temat.
na szczęście nie mam cukrzycy i mam nadzieję, że nie bedą. Jednocześnie współczuje osobom które borykają się z tym problemem 🙁
Na szczęście, jak widać, są sposoby na odpowiednią pielęgnację skóry u takich osób 🙂
U mnie w rodzinie nie ma żadnego cukrzyka i mam nadzieję, że to się nie zmieni 🙂
Też mam taką nadzieję 🙂
Myślę, że szerzenie takich informacji itp. może pomóc wielu osobom, które borykają się z tą chorobą 🙂
Taką mam właśnie nadzieję 🙂