Błonnik witalny – jak działa i dlaczego warto go stosować?
Błonnik jest substancją pochodzenia roślinnego, którą przeważnie kojarzymy z owocami i warzywami. Jego szczególna odmiana, czyli błonnik witalny, pochodzi z roślin takich, jak babka płesznik, len oraz babka jajowata. Jest zatem jednym z najpotrzebniejszych, a także najbardziej powszechnych wariantów tego składnika pokarmowego.
Jego działanie jest nieocenione, a korzyści, jakie daje, docenią szczególnie osoby cierpiące na biegunki oraz zaparcia.
Czym jest błonnik witalny i jak działa?
Błonnik witalny to substancja zawarta w nasionach babki jajowatej, lnu oraz babki płesznik. Ziarna te, po przedostaniu się do naszych jelit, zaczynają pęcznieć. Tym samym, pochłaniają wszelkie szkodliwe związki chemiczne, które przyswoiliśmy wraz z pożywieniem i napojami, a także niekorzystne produkty procesu trawienia. Co więcej, wydzielają one jednocześnie specjalny śluz. Dzięki niemu, przesuwanie treści jelitowej następuje szybciej, a samo przetwarzanie i wchłanianie składników pokarmowych jest efektywniejsze.
W rezultacie, błonnik witalny pozwala na uregulowanie cyklu wypróżnień i wsparcie układu pokarmowego. Jest więc polecany szczególnie osobom, które mają problemy z biegunkami oraz zaparciami, a także tym, którzy chcą szybciej stracić zbędne kilogramy. Suplement ten, pomaga bowiem także zmniejszyć wchłanialność cukrów oraz tłuszczów i zapobiega zaleganiu w jelitach treści pokarmowych, które są toksyczne dla organizmu.
Błonnik witalny – efekty stosowania
Błonnik jest suplementem stosowanym najczęściej w celu usprawnienia procesu odchudzania. Nie powoduje on jednak spalania tłuszczu, a jedynie pomaga oczyścić organizm z toksyn i zalegających w jelitach resztek pokarmowych. Dzięki temu, pozbywamy się uczucia ciężkości oraz problemu zaparć. Co więcej, właściwości pęczniejące ziaren roślin zawierających błonnik witalny, zapewniają nam uczucie sytości. To natomiast, wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ilości spożywanego przez nas pożywienia.
Regulacja perystaltyki jelit, to jednak nie jedyny pozytywny efekt stosowania tego suplementu. Oczyszczenie organizmu ze złogów pokarmowych oraz toksyn, znacząco poprawia nasze samopoczucie i dodaje nam energii do działania. Ponadto, błonnik pokarmowy obniża także poziom cukru i cholesterolu we krwi. Dzięki temu, obniża ciśnienie i działa profilaktycznie w zakresie ochrony przed miażdżycą, chorobą wieńcową, nawagą oraz otyłością.
Błonnik witalny – jak przyjmować?
Suplement diety, jakim jest błonnik witalny, występuje na rynku w postaci sypkiej. Powinno się go przyjmować codziennie, jednak jednorazowa dawka nie może przekraczać 3 łyżeczek. Wskazane jest rozpuszczanie go w wodzie, jogurcie, bądź zupie. Jeśli stosujemy błonnik w celu utraty wagi, warto spożywać każdą porcję tuż przed posiłkiem, ponieważ jego działanie opiera się również na przyspieszaniu osiągnięcia uczucia sytości. Oznacza to, że pozwoli nam szybciej się najeść i nie przyjmować nadmiaru kalorii.
Należy także pamiętać, że suplementując błonnik witalny zwiększamy częstotliwość wypróżnień. W związku z tym, powinniśmy pić większe ilości wody mineralnej, aby nie odwodnić organizmu.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania błonnika witalnego?
Błonnik witalny, jak każdy suplement diety, pomimo naturalnego składu, może być niewskazany w określonych przypadkach, na przykład dla osób chorych na cukrzycę typu drugiego, ze względu na działanie obniżające poziom cukru we krwi. Skonsultowanie chęci przyjmowania preparatów z tym składnikiem jest konieczne również dla pacjentów cierpiących na choroby przełyku i żołądka, niedrożność jelit, krwawienia z odbytu, a także przewlekłe bóle brzucha.
Błonnik witalny, to naturalny suplement, który działa wielokierunkowo, usprawniając pracę naszego układu pokarmowego, oczyszczając organizm i chroniąc do przed poważnymi chorobami. Warto zatem wzbogacić swoją codzienną dietę o te dobroczynne ziarenka, które w łatwy sposób pomagają nie tylko stracić zbędne kilogramy, ale i poczuć się lepiej we własnym ciele.
* Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem enaturalnie.pl.