Bezglutenowe kruche ciasto z karmelizowanym rabarbarem i bezą – przepis krok po kroku
Ostatnio sporo było u mnie przepisów z kategorii fit, więc dzisiaj, dla odmiany, przychodzę do Was z pomysłem na ciasto, które do tej kategorii nie pasuje, ale z pewnością rozpieści Wasze podniebienia 😀
Tym razem, głównym bohaterem będzie rabarbar, czyli kolejny ze smaków dzieciństwa, bez którego nie wyobrażam sobie lata.
Jako dziecko, rabarbar najchętniej jadłam pod dwoma postaciami – maczany w cukrze i w najlepszym na świecie placku autorstwa mojej Babci 🙂
Do dziś pamiętam ten zapach, który rozchodził się po całej kuchni i słodycz kruchego ciasta, połączoną z lekko kwaśnym smakiem rabarbaru.
Moja odsłona jest nieco inna, bezglutenowa i mniej klasyczna, ale za to równie pyszna. Zapewniam Was, że dla tego ciasta, warto na chwilę zrezygnować z diety 😉
Bezglutenowe kruche ciasto z karmelizowanym rabarbarem i bezą – przepis krok po kroku
Aby przygotować bezglutenowe kruche ciasto będziecie potrzebować:
- 10 dag mąki ryżowej
- 5 dag mąki kukurydzianej
- 5 dag skrobii ziemniaczanej
- 10 dag schłodzonego masła lub margaryny (można zmieszać w proporcjach 50/50)
- 2 żółtek
- 3 łyżeczek śmietany 30% (może być 18%)
- 10 dag cukru (u mnie cukier trzcinowy)
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (u mnie proszek bezglutenowy)
- startej z jednej cytryny
Do przygotowania karmelizowanego rabarbaru będziecie potrzebować:
- 80 dag rabarbaru
- 10 dag cukru (u mnie cukier trzcinowy)
- 2 łyżki wody
Do przygotowania bezy będziecie potrzebować:
- 6 białek
- 10 dag cukru (u mnie cukier trzcinowy)
- 1 łyżki skrobii ziemniaczanej
I oczywiście formy do pieczenia. Ja piekłam ciasto w tortownicy o średnicy 26 cm.
Bezglutenowe kruche ciasto z karmelizowanym rabarbarem i bezą – wykonanie krok po kroku:
- Zaczynamy od przygotowania ciasta. W tym celu na blat wysypujemy wszystkie suche składniki, dodajemy do nich żółtka, masło/margarynę, śmietanę oraz skórkę z cytryny.
- Całość siekamy nożem, po czym zarabiamy energicznymi ruchami.
Robimy to tylko do momentu uzyskania jednolitej masy – kruche ciasto nie lubi długiego zagniatania 😉 - Z ciasta formujemy kulę i owijamy folią spożywczą lub wkładamy do foliowego woreczka śniadaniowego, po czym wkładamy na 20-30 minut do lodówki.
Chwilę przed upływem tego czasu nagrzewamy piekarnik do 200 stopni.
- Formę do pieczenia smarujemy margaryną, wykładamy papierem do pieczenia i ten również smarujemy tłuszczem.
- Wyjmujemy ciasto z lodówki i dłońmi rozprowadzamy je na dnie formy, nakłuwamy widelcem i podpiekamy na złoty kolor przez ok. 15 minut.
Po upływie tego czasu, wyjmujemy bezglutenowe kruche ciasto i zmniejszamy temperaturę piekarnika do 180 stopni. - W międzyczasie myjemy rabarbar, a następnie obieramy go ze skórki oraz łyka i kroimy w kawałki o długości ok. 1,5 cm.
- Pokrojony rabarbar wrzucamy do garnka i dusimy przez kilka minut od czasu do czasu mieszając, by puścił sok.
Duszenie nie powinno trwać zbyt długo, aby rabarbar za bardzo nie zmiękł. - Do drugiego garnka wrzucamy 10 dag cukru oraz 2 łyżki wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na średnim ogniu przez ok. 2-3 minuty, by cukier się skarmelizował.
- Wyłączamy palnik, dodajemy rabarbar i mieszając łyżką, obtaczamy go w karmelu.
Tak przygotowane nadzienie, rozkładamy równomiernie na podpieczonym kruchym cieście.
- Czas na bezę. W celu jej przygotowania, do misy wlewamy 6 białek i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach na sztywną pianę (można dodać szczyptę soli).
- Gdy piana będzie gotowa, wciąż miksując na najwyższych obrotach, dodajemy małymi porcjami cukier, aż do jego połączenia z pianą.
- Zmniejszamy obroty miksera o połowę i przesiewając, dodajemy skrobię ziemniaczaną.
- Gdy składniki się połączą, przekładamy masę bezową na rabarbar i równomiernie rozprowadzamy.
- Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy w tej temperaturze przez 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy przez kolejne 35 minut.
- Po upływie tego czasu wyłączamy piekarnik, uchylamy lekko drzwiczki (ja podstawiłam je korkiem od wina) i zostawiamy placek w piekarniku na ok. 30 minut.
- Wyjmujemy ciasto i pozwalamy mu przestygnąć.
- Ze względu na to, że nie można odwrócić ciasta, aby zdjąć papier, przycinamy jedynie boki papieru by nie przeszkadzały w wykrawaniu porcji.
I to już wszystko. Nasze bezglutenowe kruche ciasto z karmelizowanym rabarbarem i bezą jest już gotowe! Teraz wystarczy je pokroić i delektować się jego smakiem 😉
A jeśli szukacie ciasta idealnego na upały, polecam Wam ciasto z musem z białej czekolady i kiwi. To również idealne połączenie słodyczy ciasta z kwaskowatością tego zielonego owocu 🙂
A Wy lubicie rabarbar? Wykorzystujecie go do wypieków? Skusicie się na takie bezglutenowe kruche ciasto z karmelizowanym rabarbarem i bezą? 😉
Smacznego! 🙂
Polecam również inne moje przepisy, z wykorzystaniem kruchego ciasta:
Bezglutenowe ciasteczka deserowe
Bezglutenowe ciasto serowo-jabłkowe
Sernik na bezglutenowym kruchym spodzie