Kto i w jaki sposób bada kosmetyki zanim trafią do Twojej kosmetyczki? Czy kosmetyki, których używasz na pewno są bezpieczne? Dowiedz się, jakim badaniom poddawane są preparaty zanim trafią na sklepowe półki.

Badania kosmetyków – profesjonalne testowanie preparatów

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

Każdy nowy produkt pojawiający się na rynku kosmetycznym poddawany jest szeregowi badań i testów. Produkty przechodzą skomplikowane próby na każdym etapie powstawania  – przed zatwierdzeniem receptury, w trakcie produkcji, a także po jej definitywnym zakończeniu. Przeprowadzane testy mają zagwarantować bezpieczeństwo, skuteczność działania produktów, a także sprawdzić czy założenia producenta są adekwatne do produktu np. czy kosmetyki bez SLS rzeczywiście nie zawierają żadnych szkodliwych dla skóry detergentów o tym samym działaniu.
Dodatkowo należy wykluczyć wszelkie niepożądane i potencjalne zagrożenia wynikające z kontaktu substancji ze skórą, a także dokładnie sprawdzić skład produktów. Kompleksowe testy pozwalają wyeliminować szkodliwe składniki w kosmetykach.

Badania obowiązkowe kosmetyków

Z uwagi na to, że każdy preparat kosmetyczny powinien posiadać skomplementowaną, dokładną dokumentację zanim zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Informowania o Kosmetykach i dopuszczony do sprzedaży, poddawany jest obowiązkowym badaniom.

  • Badania dermatologiczne – w ich skład wchodzą dwie metody. Metoda płatkowa przeprowadzana jest na grupie osób testujących. Badaną próbkę umieszcza się w specjalnej komorze, a następnie na grzbiecie badanego na 48 godzin. Określenie działania następuje bezpośrednio po usunięciu próbki, a także kilka dni po nim. Metoda drażniąca wykonywana jest najczęściej na zwierzętach. Jednak, by je chronić, badacze zaczęli posługiwać się m.in. błoną omoczniową jajka kurzego, na którą aplikowany jest produkt. To badanie ma za zadanie dostarczyć informacji na temat obecności ewentualnych substancji drażniących, a także wykluczyć szkodliwe składniki w kosmetykach.
  • Badania aplikacyjne – stosowanie kosmetyku przez badanego w domu. Pozwalają zapoznać się z kompleksowym działaniem preparatu – poznać pozytywne i negatywne skutki intensywnego, regularnego stosowania. Ten rodzaj badania ma za zadanie sprawdzić czy deklarowane przez producenta działanie rzeczywiście ma miejsce.
  • Badania aparaturowe – badanie skóry wykonywane przed zastosowaniem, w trakcie stosowania i po kuracji danym kosmetykiem. Mają na celu określić jaki wpływ na skórę mają substancje zawarte w produkcie i czy deklarowane efekty stosowania kosmetyków są widoczne po jego zastosowaniu.
  • Badania mikrobiologiczne – celem badań jest wykrycie w kosmetykach groźnych drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje skóry i błon śluzowych.

Badania kosmetyków – profesjonalne testowanie preparatów

Badania dodatkowe – ocena preparatów kosmetycznych

Oprócz badań obowiązkowych istnieje także szereg dodatkowych. Jednymi z nich są badania sensoryczne, wykonywane na określonej grupie ludzi, którzy zostali uprzednio specjalnie wyszkoleni, by mogli dokonać wnikliwej analizy. Badacze zwracają uwagę między innymi na substancje zapachowe w kosmetykach, konsystencję, barwę, stopień rozprowadzania na skórze, jednolitość, kleistość itp. Najczęściej każda z badanych kategorii posiada skalę według której oceniane są poszczególne właściwości kosmetyku.
Te metody stosowane są zarówno w trakcie opracowywania receptur, jak i po skończonym procesie. Służą one dostosowaniu kosmetyku do potrzeb klientów.